В умовах розвитку ринкових відносин особлива увага приділяється визначенню місця та ролі малих і середніх форм господарювання на селі, поглибленому дослідженню стану їх економіки. У зв’язку із зазначеним особливої гостроти набувають проблеми організації обліку у фермерських господарствах України.
Проблемам організації обліку у фермерських господарствах присвячено праці вітчизняних учених-економістів та зарубіжних авторів. Серед них М.Я. Дем’яненко, П.Т. Саблук, О.Д. Радченко, Л.Е. Лавриненко, В.М. Жук, Л.К. Сук та інші [1; 2]. Водночас окремі питання організації обліку у фермерських господарствах досліджені недостатньо, а отже потребують подальшого вивчення.
Слід відзначити, що процес ведення бухгалтерського обліку у фермерських господарствах має певні особливості. Так, бухгалтерський облік у фермерських господарствах веде, як правило, його голова чи один з членів господарства. Але зазначені особи не досить добре розуміються на обліку, і тому облік має бути максимально спрощеним. Крім того, для фермерського господарства властиве здійснення окремих специфічних господарських операцій: засновники такого господарства здебільшого вносять до складеного капіталу не майно, а лише права користування ним; членам господарства виплачується не заробітна плата, а певна частка з отриманого господарством доходу. Зазначені операції потребують коректного відображення в бухгалтерському обліку. Також слід враховувати, що фермерське господарство займається сільськогосподарською діяльністю, і тому при веденні бухгалтерського обліку господарство повинне враховувати галузеву специфіку.
Згідно до Закону України № 996-XIV, господарство самостійно визначає свою облікову політику, обирає форму бухгалтерського обліку, затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку [3].
Форма обліку, якою може скористатися фермерське господарство, залежить від розміру господарства і системи оподаткування. На сьогоднішній день фермерські господарства можуть застосовувати меморіально-ордерну, журнальну, спрощену чи автоматизовану форму обліку. Зокрема, у господарствах сімейного типу (у яких використовується праця лише власника (голови) та членів його родини (без використання найманих робітників)) прийнятною для застосування є проста форма обліку. Бухгалтерський облік за такою формою передбачає накопичення даних без застосування подвійного запису. При її використанні основним регістром є Книга обліку доходів та витрат.
Необхідно зазначити, що у нормативних актах відсутнє чітке визначення простої форми обліку, а в рекомендаційних документах (Методичних рекомендаціях № 189 від 02.07.2001 р. [4], а також в Методичних рекомендаціях № 422 від 25.06.2003 р. [5]) вона характеризується по-різному.
На даний час Методичні рекомендації № 189 не відмінені, хоча вони суттєво застаріли. Зокрема, у них не враховано специфіки відображення біологічних активів за П(С)БО 30 «Біологічні активи», що для багатьох фермерських господарств є важливим. Загалом проста форма ведення бухгалтерського обліку не відповідає вимогам чинних П(С)БО, викликає проблеми у складанні фінансової звітності і тому використовується вкрай рідко.
Форма ведення бухгалтерського обліку, про яку згадується у Методичних рекомендаціях № 422, є зручною тоді, коли в обліку фермерського господарства відображається незначна кількість однотипних господарських операцій. При цьому ведеться Журнал обліку господарських операцій, облік здійснюється із використанням подвійного запису, застосовується або спрощений План рахунків, або ж звичайний План рахунків.
Фермерським господарствам доцільно, окрім Журналу обліку господарських операцій, вести: Відомості обліку біологічних активів (аналітичного обліку довгострокових біологічних активів, поточних біологічних активів рослинництва, поточних біологічних активів тваринництва) (затверджені наказом Мінагрополітики від 04.06.09 р. № 390); Звіт про витрати й вихід продукції основного виробництва (форма затверджена наказом Мінагрополітики від 04.06.09 р. № 390); Відомість обліку основних засобів (відомість за ф. № 4-м із Методичних рекомендацій № 422); Відомість 3-м аналітичного обліку розрахунків з оплати праці, з дебіторами і кредиторами.
Великі за розміром фермерські господарства можуть вести облік за меморіально-ордерною, журнально-ордерною чи автоматизованою формами з використанням Плану рахунків та національних стандартів обліку. При меморіально-ордерній формі головним регістром буде Журнал-головна та меморіальні ордери, а при журнально-ордерній – Головна книга, яка ведеться на основі журналів або журналів-ордерів. Враховуючи специфіку сільськогосподарського виробництва, облікові регістри можна доповнювати і коригувати.
Отже, фермерські господарства, які не ввійшли в категорію малих суб’єктів господарювання, використовують загальну форму обліку із застосуванням подвійного запису, плану рахунків та складають фінансову звітність відповідно до НП(С)БО 1 [6]. Фермерські господарства, що входять в категорію малих суб’єктів господарювання, складають фінансову звітність відповідно до П(С)БО 25 [7]. Проте, незалежно від обраної форми бухгалтерського обліку, всі фермерські господарства зобов’язані підтверджувати господарські операції відповідними первинними документами. При цьому можна використовувати як затверджені форми, так і самостійно розроблені документи.
Список використаних джерел:
1. Облік у селянському (фермерському) господарстві: / [М.Я. Дем’яненко, П.Т. Саблук, О.Д. Радченко, Л.Е. Лавриненко, В.М. Жук та ін.]. – К.:ІАЕ, 2001. -403с.
2. Сук Л.К. Принципи та елементи методу бухгалтерського обліку в фермерських господарствах /Л. К. Сук, П. Л. Сук, О. В. Данілочкіна // Економіка АПК, 2012, № 10. - С.71-76.
3. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні / Закон України від 16.07.1999 р. № 996-XIV (редакція від 30.09.2015 р.) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/996-14.
4. Методичні рекомендації з організації та ведення обліку в селянських (фермерських) господарствах / Наказ Міністерства аграрної політики України від 02.07.2001 р. № 189 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/FIN3048.html.
5. Методичні рекомендації по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку малими підприємствами / Наказ Міністерства фінансів України від 25.06.2003 р. №422 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://kodeksy.com.ua/norm_akt/source.
6. НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» / Наказ Міністерства фінансів України від 07.02.2013 р. № 73 (редакція від 18.03.2014 р.) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0336-13/page.
7. П(С)БО 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва» / Наказ Міністерства фінансів України від 25.02.2000 р. № 39 07.02.2013 р. № 73 (редакція від 24.07.2015) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0161-00.
_________________________
Науковий керівник: Лисенко Алла Миколаївна, кандидат економічних наук, доцент кафедри аудиту та оподаткування КНТУ
|