:: ECONOMY :: ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ У ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ :: ECONOMY :: ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ У ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ
:: ECONOMY :: ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ У ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ У ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВАХ

 
01.03.2016 20:46
Автор: Гришин Олексій Вячеславович, магістрант, Кіровоградський національний технічний університет
[Секція 3. Облік, статистика і аудит;]

В умовах розвитку ринкових відносин особлива увага приділяється визначенню місця та ролі малих і середніх форм господарювання на селі, поглибленому дослідженню стану їх економіки. У зв’язку із зазначеним особливої гостроти набувають проблеми організації обліку у фермерських господарствах України.

Проблемам організації обліку у фермерських господарствах присвячено праці вітчизняних учених-економістів та зарубіжних авторів. Серед них М.Я. Дем’яненко, П.Т. Саблук, О.Д. Радченко, Л.Е. Лавриненко, В.М. Жук, Л.К. Сук та інші [1; 2]. Водночас окремі питання організації обліку у фермерських господарствах досліджені недостатньо, а отже потребують подальшого вивчення.

Слід відзначити, що процес ведення бухгалтерського обліку у фермерських господарствах має певні особливості. Так, бухгалтерський облік у фермерських господарствах веде, як правило, його голова чи один з членів господарства. Але зазначені особи не досить добре розуміються на обліку, і тому облік має бути максимально спрощеним. Крім того, для фермерського господарства властиве здійснення окремих специфічних господарських операцій:  засновники такого господарства здебільшого вносять до складеного капіталу не майно, а лише права користування ним;  членам господарства виплачується не заробітна плата, а певна частка з отриманого господарством доходу. Зазначені операції потребують коректного відображення в бухгалтерському обліку. Також слід враховувати, що фермерське господарство займається сільськогосподарською діяльністю, і тому при веденні бухгалтерського обліку господарство повинне враховувати галузеву специфіку. 

Згідно до Закону України № 996-XIV, господарство самостійно визначає свою облікову політику, обирає форму бухгалтерського  обліку, затверджує правила   документообороту  і  технологію  обробки облікової  інформації,  додаткову  систему  рахунків  і  регістрів аналітичного обліку [3].

Форма  обліку, якою може скористатися фермерське господарство, залежить від розміру господарства і системи оподаткування. На сьогоднішній день фермерські господарства можуть застосовувати меморіально-ордерну, журнальну, спрощену чи автоматизовану форму обліку. Зокрема, у господарствах сімейного типу (у яких використовується праця лише власника (голови) та членів його родини (без використання найманих робітників)) прийнятною для застосування є проста форма обліку. Бухгалтерський облік за такою формою передбачає накопичення даних  без застосування подвійного запису. При її використанні основним регістром є Книга обліку доходів та витрат.

Необхідно зазначити, що у нормативних актах відсутнє чітке визначення простої форми обліку, а в рекомендаційних документах (Методичних рекомендаціях № 189 від 02.07.2001 р. [4], а також в Методичних рекомендаціях № 422 від 25.06.2003 р. [5]) вона характеризується по-різному. 

На даний час Методичні рекомендації № 189 не відмінені, хоча вони суттєво застаріли. Зокрема, у них не враховано специфіки відображення біологічних активів за П(С)БО 30 «Біологічні активи», що для багатьох фермерських господарств є важливим. Загалом проста форма ведення бухгалтерського обліку не відповідає вимогам чинних П(С)БО, викликає проблеми у складанні фінансової звітності і тому використовується вкрай рідко. 

Форма ведення бухгалтерського обліку, про яку згадується у Методичних рекомендаціях № 422, є зручною тоді, коли в обліку фермерського господарства відображається незначна кількість однотипних господарських операцій. При цьому ведеться  Журнал обліку господарських операцій, облік здійснюється із використанням подвійного запису, застосовується або спрощений План рахунків, або ж звичайний План рахунків. 

Фермерським господарствам доцільно, окрім Журналу обліку господарських операцій, вести: Відомості обліку біологічних активів (аналітичного обліку довгострокових біологічних активів, поточних біологічних активів рослинництва, поточних біологічних активів тваринництва) (затверджені наказом Мінагрополітики від 04.06.09 р. № 390); Звіт про витрати й вихід продукції основного виробництва (форма затверджена наказом Мінагрополітики від 04.06.09 р. № 390); Відомість обліку основних засобів (відомість за ф. № 4-м із Методичних рекомендацій № 422); Відомість 3-м аналітичного обліку розрахунків з оплати праці, з дебіторами і кредиторами.

Великі за розміром фермерські господарства можуть вести облік за меморіально-ордерною, журнально-ордерною чи автоматизованою формами з використанням Плану рахунків та національних стандартів обліку. При меморіально-ордерній формі головним регістром буде Журнал-головна та меморіальні ордери, а при журнально-ордерній – Головна книга, яка ведеться на основі журналів або журналів-ордерів. Враховуючи специфіку сільськогосподарського виробництва, облікові регістри можна доповнювати і коригувати. 

Отже, фермерські господарства, які не ввійшли в  категорію малих суб’єктів  господарювання, використовують загальну  форму обліку із застосуванням подвійного запису, плану рахунків та складають фінансову звітність відповідно до НП(С)БО 1 [6]. Фермерські господарства, що входять в  категорію малих суб’єктів  господарювання, складають фінансову звітність відповідно до П(С)БО 25 [7]. Проте, незалежно  від обраної форми бухгалтерського обліку, всі фермерські господарства зобов’язані підтверджувати господарські операції відповідними первинними документами. При цьому можна використовувати як затверджені форми, так і самостійно розроблені документи.




Список використаних джерел:

1. Облік у селянському (фермерському) господарстві: / [М.Я. Дем’яненко, П.Т. Саблук, О.Д. Радченко, Л.Е. Лавриненко, В.М. Жук та ін.]. – К.:ІАЕ, 2001. -403с.

2. Сук Л.К. Принципи та елементи методу бухгалтерського обліку в фермерських господарствах /Л. К. Сук, П. Л. Сук, О. В. Данілочкіна // Економіка АПК, 2012, № 10. - С.71-76.

3. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні / Закон України від 16.07.1999 р. № 996-XIV (редакція від 30.09.2015 р.) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/996-14.

4. Методичні рекомендації  з організації та ведення обліку в селянських (фермерських) господарствах / Наказ Міністерства аграрної політики України від 02.07.2001 р.  № 189 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/FIN3048.html.

5. Методичні рекомендації по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку малими підприємствами / Наказ Міністерства фінансів України від  25.06.2003 р. №422 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://kodeksy.com.ua/norm_akt/source.

6. НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» / Наказ Міністерства фінансів України від 07.02.2013 р. № 73 (редакція від 18.03.2014 р.) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0336-13/page.

7. П(С)БО  25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва» / Наказ Міністерства фінансів України від 25.02.2000 р.  № 39 07.02.2013 р. № 73 (редакція від 24.07.2015) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0161-00.

_________________________

Науковий керівник: Лисенко Алла Миколаївна, кандидат економічних наук, доцент кафедри аудиту та оподаткування КНТУ



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ІНФЛЯЦІЯ ТА ЇЇ НАСЛІДКИ ДЛЯ КРАЇНИ
14.01.2016 22:47
ГРАНИЧНА СХИЛЬНІСТЬ ДО СПОЖИВАННЯ ТА МУЛЬТИПЛІКАТОР ПОДАТКІВ В УКРАЇНІ В 2001 – 2013 РОКАХ
10.03.2016 13:27
ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ ЯК ГАЛУЗЕВИЙ ІНСТРУМЕНТ ЗАЛУЧЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙ
09.03.2016 12:59
АУДИТ РОЗРАХУНКІВ З ПОСТАЧАЛЬНИКАМИ ТА ПІДРЯДНИКАМИ ЯК НЕОБХІДНИЙ ЕЛЕМЕНТ ГОСПОДАРСЬКОГО КОНТРОЛЮ
03.03.2016 12:17
АНАЛІЗ РОЗВИТКУ НОРМАТИВНО-ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ АДМІНІСТРУВАННЯ ПДВ В УКРАЇНІ
03.03.2016 12:11
РОЛЬ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ В ПІДВИЩЕННІ ЕФЕКТИВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
03.03.2016 12:02
РОЛЬ, ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ЗАВДАННЯ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ
03.03.2016 11:56
НЕОБХІДНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ СПЕЦІАЛІЗОВАНОГО ПРОГРАМНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В ОРГАНІЗАЦІЇ ОБЛІКУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
01.03.2016 21:07
ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ БІОЛОГІЧНИХ АКТИВІВ ТВАРИННИЦТВА В УКРАЇНІ
01.03.2016 20:52
ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ АУДИТОРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ
01.03.2016 20:20




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.263 сек. / Mysql: 1599 (0.21 сек.)