В сучасних умовах жорсткої конкуренції, підприємствам стає все важче залучити нових та утримати існуючих споживачів. Щоб зайняти лідируючі позиції на ринку вже недостатньо створити якісний товар з оптимальною ціною. Тому, в останні рокив менеджменті підприємства все більше уваги приділяється налагодженню ефективної маркетингової діяльності, а саме політики маркетингових комунікацій, що сприяє вдосконаленню та підвищенню конкурентоспроможності підприємства на ринку.
Варто відмітити, що сьогодні ми спостерігаємо переорієнтацію світового маркетингу. Так, більшість компаній відмовляються від масового та переходять до спеціалізованого маркетингу. Такі зміни впливають і на маркетингові комунікації підприємства. Спостерігається тенденція до зміни пріоритетності основних складових комплексу комунікацій. Якщо, ще десять років назад на рекламу підприємство витрачало 40% від комунікаційних витрат, то сьогодні сума значно зменшується. Всі фактори змушують компанії вдосконалювати комплекс комунікації, та шукати нові способи просування своїх товарів та послуг.
Світова цифрова революція сприяє трансформації комунікаційного середовища підприємства. Основою сучасних ефективних комунікацій є цифрові операції. Багато маркетологів говорять про високий потенціал Інтернет-комунікацій. Це пояснюється такими характеристиками Інтернету як гнучкість та інтерактивність. Так, професор Литовченко І. удосконалив традиційний комплекс маркетингових комунікацій, що складається з реклами, стимулювання збуту, зв’язків з громадськістю, особистого продажу та прямого маркетингу та виокремив Інтернет-комунікації як окремий інструмент.
Використовуючи інтерактивні заходи підприємство має змогу вибудувати ефективну та більш економічну систему комплексу маркетингових комунікацій.Електронний ринок відкритий і абсолютно доступний, його можливості дозволяють налагодити канали розподілу товарів (економлячи при цьому час та гроші), а також розширити можливості надання інформації для побудови ефективної взаємодії з учасниками ринку. Розвиток глобальної інформаційної мережі сприяє тому, що Інтернет стане незамінним компонентом не тільки комплексу маркетингових комунікацій підприємства, а й його загальної маркетингової програми.
Вільний доступ до Інтернету відкриває нові канали комунікацій, серед яких вірусна та контекстна реклама, E-mail- розсилки та інші. Соціальні мережі стали невід’ємним елементом комплексу маркетингових комунікацій сучасних компаній.
За даними компанії TNS, що досліджувала Інтернет-користувачів України, найбільш популярними сайтами є Google.com.ua, Vk.com, Youtube.com. Найпопулярнішою соціальною мережею в Україні вже декілька років залишається ВКонтакте. Але невпинно росте українська аудиторія мережі Facebook, станом на січень 2016 року вона складала 5 млн. користувачів.
В сучасних умовах компанії мають ретельно підходити до питання формування комплексу маркетингових комунікацій. Інтернет-ринок в Україні розвивається динамічно, більшість споживачів формують своє рішення про той чи інший товар та послугу базуючись на інформації отриманій в мережі. Інтерактивний маркетинг вигідний як для компаній, так і для споживачів, адже він забезпечує формування тісних взаємозв’язків між суб’єктами. Головним завданням Інтернет-комуінкацій є не просування товару, а постійне нагадування про себе та формування довіри у споживача. Таке «спілкування» дозоляє компанії швидше реагувати на зміни бажань та потреб споживачів. Використання Інтернет-комунікацій — це сучасний тренд маркетингу.
Список використаних джерел:
1. Башинська І.О. Маркетингові комунікації підприємства у соціальних мережах / І.О. Башинська // Економічні науки. Серія «Економіка та менеджмент». – 2012. – Випуск 9 (34). – Частина 1. – С. 36-41.
2. Івашова Н.В. Сучасний підхід до формування системи комунікацій промислового підприємства / Н.В. Івашова, Т.П. Гончаренко // Вісник Української академії банківської справи. – 2011. – №1. – С. 120-126.
3. Ілляшенко С.М. Сучасні тенденції застосування Інтернет-технологій у маркетингу / С.М. Ілляшенко // Маркетинг і менеджмент інновацій. — 2011. — № 4 (2). —С. 64-74.
4. Литовченко І.Л. Методологічні аспекти Інтернет-маркетингу: монографія / І.Л. Литовченко. — К.: Наукова думка, 2008. — 196 c.
5. Шкляєва Г.О. Інтерактивні маркетингові комунікації у менеджменті підприємства / Г.О. Шкляєва // Економічний нобелівський вісник. – 2014. – №1 (7). – С. 509-515.
6. Berry B. MarketingCommunicationsin a DigitalAge. – 2012.
__________________________
Науковий керівник: Куклін Олег Володимирович, доктор економічних наук, професор
|