:: ECONOMY :: ВПЛИВ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ НА РОЗВИТОК БІЗНЕС-КЛІМАТУ УКРАЇНИ :: ECONOMY :: ВПЛИВ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ НА РОЗВИТОК БІЗНЕС-КЛІМАТУ УКРАЇНИ
:: ECONOMY :: ВПЛИВ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ НА РОЗВИТОК БІЗНЕС-КЛІМАТУ УКРАЇНИ
 
UA  PL  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 40

Термін подання матеріалів

24 квітня 2025

До початку конференції залишилось днів 24



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ВПЛИВ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ НА РОЗВИТОК БІЗНЕС-КЛІМАТУ УКРАЇНИ

 
23.02.2016 17:28
Автор: Голованова Тетяна Владиславівна, студентка, факультет менеджменту та маркетингу, Національний технічний університет України "КПІ"; Хринюк Олексій Сергійович, кандидат економічних наук, доцент, Національний технічний університет України "КПІ"
[Секція 1. Економіка та підприємництво;]

В умовах кризових явищ в економіці України у статистичних службах виникає нагальна потреба в проведенні деталізованого статистичного вивчення та аналізу прямих іноземних інвестицій для прийняття необхідних управлінських рішень ефективного розвитку економіки. 

Забезпечення сприятливого інвестиційного клімату в Україні є питанням стратегічної важливості, від реалізації якого залежать соціально-економічна динаміка, ефективність участі у світовому поділі праці, можливості модернізації на цій основі національної економіки. Існує величезний набір факторів, які впливають на прийняття рішення про інвестування, до них відносяться: політичні, економічні, соціальні, виробничі, можливість доступу на інші ринки. Тим нижче оцінюється інвестиційний клімат країни, чим меншим є її імідж і тим більші пільги та поступки має пропонувати держава для залучення ресурсів. І навпаки, якщо інвестиційний клімат поліпшується, значить, держава може послідовно знижувати пільги, приводячи їх у відповідність з міжнародними стандартами, і формуючи конкурентний інвестиційний ринок.

Для української економіки минулий 2014 рік став одним з найбільш несприятливих за останні десять років. На сьогоднішній день приплив капіталу до України у вигляді портфельних і прямих інвестицій, депозитів і кредитів навіть наполовину не покриває потребу країни в інвестуванні. На жаль, загальна ситуація з кількістю (а найголовніше, з якістю) залучених в Україну інвестицій складається невтішна.

Особливості кризового етапу в економіці України пов’язані не тільки з політичною ситуацією, а й зі складністю фінансового стану багатьох підприємств, високим ступенем зношеності основних фондів, що потребують суттєвої активізації інвестиційної активності господарюючих суб’єктів. У складній та заплутаній системі економічних зв’язків усе частіше необхідно приймати зважені рішення щодо накопичення та інвестування. Для збереження і примноження заощаджень потрібно відмовитись від старих засобів накопичення та перейти до засобів, притаманних ринковим відносинам, що об’єднуються під загальною назвою інвестування. Проаналізуємо динаміку зміни обсягу прямих іноземних інвестицій в економіку України.

Розглянемо причини відсутності бажання вкладати гроші в Україну:

1. Високий рівень корупції. Корупція в Україні, незважаючи на зміну політичної еліти і прихід до влади нових людей, не зменшилася, а в деяких сферах навіть зросла на 5-18%. Про це свідчить порівняльний аналіз досліджень рівнів корупції в Україні, які проводилися компаніями Transparency International, Gallup International та Центр Разумкова у 2013-2015 роках, за даними прес-служби Українського інституту стратегій глобального розвитку та адаптації. Динаміка порушень законодавства у фінансово-бюджетній сфері за останні роки виглядає страхітливо. Тільки за офіційними даними розмір виявлених фінансових порушень, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів у 2014 році (7583,8 млн. грн.) в три рази перевищив той же показник 2007 року (2205,3 тис. грн.). Мільйони гривень щорічно «вимиваються» з української економіки, осідаючи на приватних рахунках зарубіжних банків. 

2. Складність відкриття та ведення власного бізнесу. В умовах нестачі інвестицій одним із пріоритетних завдань для України є залучення національного та іноземного капіталу в реальний сектор економіки. Великі міжнародні корпорації, які мають намір здійснити інвестиції в ту чи іншу країну, в більшості випадків, проводять власну оцінку інвестиційної привабливості кожної країни виходячи зі своїх критеріїв, часто при цьому вдаючись до послуг спеціалізованих консультантів. Середні і дрібні інвестори, як правило, не мають коштів для проведення цільових досліджень й при ухваленні рішень більшою мірою спираються на міжнародні рейтинги інвестиційної привабливості. Однак саме ці інвестори часто є творцями нових високотехнологічних виробництв.

У таблиці 1 відображається рейтинг країн за показником сприяння ведення бізнесу, а також дані по десяти індикаторам регулювання підприємницької діяльності: 1. Реєстрація підприємств.2.Отримання дозволів на будівництво. 3. Підключення до системи електропостачання. 4. Реєстрація власності. 5. Кредитування. 6. Захист інвесторів. 7. Оподаткування. 8. Міжнародна торгівля. 9. Забезпечення виконання контрактів.10. Ліквідація підприємств.

Таблиця 1

Рейтинг ведення бізнесу у державах світу за 2015 рік




Україна за минулий рік поліпшила свої позиції відразу на 16 пунктів і піднялася з 112 на 96 місце в рейтингу. З усіх критеріїв, за якими оцінюються економіки, в України найкраще йдуть справи із кредитуванням. За цим критерієм країна займає 17 місце у світі. Ключові показники України такі:за показником простоти реєстрації бізнесу країна займає 76 місце в світі; за показником простоти реєстрації прав власності - 59 місце; за рівнем кредитування - 17 місце; за рівнем захисту інвесторів - 109 місце; за рівнем оподаткування - 108 місце; за показником легкості ведення міжнародної торгівлі - 154 місце; за показником простоти ліквідації підприємств - 142 місце; за показником простоти підключення до системи електропостачання - 185 місце; за показником простоти отримання дозволів на будівництво - 70 місце. 

Динаміка коефіцієнта показує, що протягом останнього десятиліття, Україна постійно входила до 20% країн з найгіршими показниками умов ведення бізнесу і тільки з 2012 року підвищила цей поріг і в 2015 році ввійшла в сотню. (табл. 2).

Таблиця 2

Динаміка рейтингу України ведення бізнесу в 2006-2015 роках




Згідно з результатами звіту, найближчі сусіди випереджають Україну: Польща зайняла в рейтингу 32-е місце, Болгарія - 38-е, Румунія - 48-е, Білорусь - 57-е, Російська Федерація - 62-е, Молдова - 63-е. Росія піднялася на два пункти в рейтингу Doing Business, зайнявши 62 місце.

Разом з тим, укладачі рейтингу відзначили ряд покращень в бізнес-кліматі України. Серед них, наприклад, виділяють спрощення процесу сплати податків для компаній, завдяки введенню електронної системи подання декларацій і сплати єдиного соціального податку. Також в Україні покращився і спеціально що розраховується показник віддаленості від передового рубежу (тобто від країни, що займає перше місце - Сінгапуру), склавши 61,5%, проти торішніх 59,2% (чим вище бал за цим показником, тим сприятливіше підприємницьке середовище).

3. Суперечливість і кількість законодавчих актів. Заплутаність вітчизняної законодавчої бази відома далеко за межами нашої країни. Скажімо, Конституція - найважливіший документ будь-якої держави, в Україні містить 161 статтю і 68 поправок (для порівняння, в Конституції США всього 7 статей і 27 поправок).

4. Високий рівень економічної злочинності. У нашій країні рівень економічної злочинності (у тому числі, і кібер злочинів) набагато вище середньосвітового і середньоєвропейського показників. У такій ситуації довіряти свої гроші недостатньо захищеним компаніям захоче далеко не кожен.

5. Низький рівень економічної свободи. Україна входить в рейтинг щорічної публікації з 1996 року, коли зайняла останнє місце із 123 країн. В рейтингу за 2014 рік Україна вже займає 155 місце із 178 країн. 

Кращою з десяти областей економічної свободи в Україні стала «свобода торгівлі»(86,2) та «монетарна свобода» (78,7), а гіршою - «свобода інвестицій» (20) та свобода від корупції (21,9). Місце України в рейтингу економічної свободи в 2014 році за даними американського дослідницького центру «Фонд спадщини»: Права власності – 30; Свобода від корупції – 21,9; Фіскальна свобода – 79,1; Участь уряду – 37,5; Свобода підприємництва – 59,8; Свобода праці – 49,8; Монетарна свобода – 78,7; Свобода торгівлі – 86,2; Свобода інвестицій – 20; Фінансова свобода – 30.

Таким чином в Україні найгірші показники стосуються питань регулювання бізнесу, захисту прав власності, незалежність правосуддя та контролю над рухом капіталів. Кращі – відображають незначну роль державної власності в економіці, простоту відкриття бізнесу, низький рівень зовнішньоторговельних тарифів та податку на прибуток.

Отже, для поліпшення інвестиційного клімату необхідно зосередитися в основному на спрощенні реєстраційних процедур при відкритті бізнесу. Без різкого скорочення кількості процедур і термінів отримання дозволів на будівництво, спрощення порядку сплати податків, проходження митних процедур та ліквідації бізнесу, інвестиційний клімат в Україні не поліпшиться. Головним при цьому повинно бути самообмеження регуляторних функцій держави та кардинальне поліпшення роботи всієї правової системи України.




Список використаних джерел:

1. Полковниченко С. Вплив прямих іноземних інвестицій на розвиток економіки України / С.О. Полковниченко, Н.В. Аркадьєва // Науковий вісник ЧДІЕУ. – 2010. – 2010. - № 3 (7). – С. 79-85.

2. Товстиженко О.В. Роль іноземних інвестицій в інтенсифікації розвитку вітчизняного виробництва / О.В. Товстиженко // Актуальні проблеми економіки. – 2007. – № 1. – С. 104-108.

3. Леонова С.В. Вплив прямих іноземних інвестицій на ринкову вартість підприємства / С.В. Леонова, З. Патора-Висоцька // Вісн. Нац. ун-ту «Львів. Політехніка». - 2007. - № 594. - С. 113-118.

4. Вівчар О.Й. Проблеми та перспективи залучення іноземних інвестицій в економіку регіону / О.Й. Вівчар, О.З. Мотак // Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. – Вип. 21.8. – С. 172-177.

5. Фомішина В.М. Заощаджувально-інвестиційний потенціал приватного сектора економіки України / В.М. Фомішина // Вісник Дніпропетровського університету. Серія: Економіка. – 2009, Вип. 3/1. – С. 16-22

6. Харламова Г. О. Інвестиційна позиція та перспективи інтеграції України у міжнародний інвестиційний простір / Г. О. Харламова // Інвестиції: практика та досвід. – 2009. – № 20. – С. 3-8.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ІНВЕСТИЦІЇ В ПЕРСОНАЛ ЯК ОСНОВНИЙ ЧИННИК СОЦІАЛЬНИХ І ВИРОБНИЧИХ ПОКАЗНИКІВ РОЗВИТКУ ОРГАНІЗАЦІЇ
23.02.2016 17:20
КЛАСТЕРИЗАЦІЯ В СИСТЕМІ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ
22.01.2016 15:03
СТИМУЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ ІМПОРТОЗАМІННОГО ВИРОБНИЦТВА В УКРАЇНІ
16.02.2016 12:46
ДОСЛІДЖЕННЯ МЕТОДІВ УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ КРУПНИХ ПІДПРИЄМСТВ
16.02.2016 12:34
ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ АВТОМАТИЗОВАНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ МАШИНОБУДІВНИХ ПІДПРИЄМСТВ
16.02.2016 12:23
КОРПОРАТИВНА КУЛЬТУРА В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ НА ПІДПРИЄМСТВІ
14.01.2016 23:12
НАПРЯМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ УПРАВЛІННЯ ЕФЕКТИВНІСТЮ ДІЯЛЬНОСТІ ФІНАНСОВО – ПРОМИСЛОВИХ ГРУП
14.01.2016 23:00
ЯКІСТЬ ПРОДУКЦІЇ АГРАРНОГО СЕКТОРА ТА ЇЇ ВПЛИВ НА ЕКОНОМІКУ УКРАЇНИ В УМОВАХ РИНКУ
05.02.2016 17:01
УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНОЮ БЕЗПЕКОЮ МАЛОГО І СЕРЕДНЬОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА ЯК ЕЛЕМЕНТУ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ДЕРЖАВИ
03.03.2016 16:12
ЕФЕКТИВНЕ УПРАВЛІННЯ РЕСУРСНИМ ПОТЕНЦІАЛОМ ПІДПРИЄМСТВА ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ ЙОГО ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ПРИВАБЛИВОСТІ
01.02.2016 17:21




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.195 сек. / Mysql: 1717 (0.153 сек.)