В сучасних економічних умовах важливе місце займає проблема ефективного управління витратами. На великих виробничих підприємствах це питання є особливо актуальним. Оскільки перед управлінським персоналом постає складне завдання вибору найбільш ефективних методів управління витратами для конкретного підприємства з врахуванням особливостей його діяльності.
Витрати – це матеріальні та нематеріальні ресурси використані з метою досягнення певних результатів. Оскільки результатом діяльності будь-якого підприємства є отримання прибутку, то мінімізація витрат призведе до економії ресурсів і відповідно до збільшення прибутковості підприємства. Таким чином підприємство не тільки збільшить свої прибутки, але й стане більш інвестиційно-привабливим для потенційних інвесторів. Проте, слід зазначити, що не всі витрати можливо мінімізувати. Саме тому, перед управлінцями постає складна задача не просто зменшити витрати, а прийняти економічно обґрунтоване управлінське рішення, результатом якого буде зростання прибутковості, оптимізація чисельності працівників, збереження якості продукції і, як результат, стабільний або зростаючий попит на товар.
Багато підприємств в умовах, що склались останнім часом, змушені скорочувати свої витрати за допомогою скорочення персоналу або для збереження працівників, зменшувати витрати на оплату праці, за рахунок зменшення заробітної плати чи премій. Цей метод називається – кост-кілинг. З одного боку цей метод управління може викликати соціальне невдоволення працівників підприємства, але з іншого боку він дає можливість управлінцям проаналізувати доцільність існування деяких посад на даному підприємстві. Також застосування цього методу надає можливість відмовитись від виконання тих операцій, які не мають суттєвого впливу на основне виробництво, або ж передати виконання цих операцій в аутсорцінг. Кост-кілінг, як метод управління витратами дає дуже швидко відчутні результати - зменшення витрат.
На великих виробничих підприємствах доцільним є застосування методу стандарт-костинг. Даний метод характеризується встановленням норм витрат на одиницю продукції. Сам процес нормування є досить складним але досить ефективним, оскільки він дає можливість виявлення відхилення від нормативних показників і швидкого реагування на них. За допомогою скорочення зайвих витрат тих ресурсів, по яким відбулося відхилення від нормативних показників.
Застосування декількох методів управління витратами дозволить зробити цей процес більш ефективним, що в свою чергу позитивно вплине на фінансовий стан підприємства. Постійний моніторинг зовнішніх та внутрішніх чинників впливу, дозволить управлінцям застосовувати найбільш доцільні методи управління витратами в конкретній ситуації.
Список використаних джерел:
1.Паскалова А.Г. Аналіз доцільності використання сучасних інструментів контролінгу витрат на молокопереробних підприємствах / А.Г. Паскалова // Економіст – 2014. - №12. – С. 71-73
2. Давидович І.Є. Управління витратами / І.Є. Давидович // К.: Центр учбової літератури, 208.-320с.
3.Покропивний С.Ф. Економіка підприємства / С.Ф.Покропивний // К.:КНЕУ, 2001. –528с.
|