В умовах нестабільного соціально-економічного розвитку України значно ускладнюється процес використання автоматизованих інформаційних систем (АІС) машинобудівного підприємства в першу чергу за рахунок невизначеності, яка підвищує рівень ризику, а також вимагає більш детального дослідження проблем та перспектив розвитку АІС.
Взагалі, під поняттям "інформаційна система" розуміють систему збору, збереження, накопичення, пошуку та передачі даних в процесі управління, планування та організації виробництва [1, с.365]. У загальному розумінні інформаційну систему можна визначити як сукупність організаційних і технічних засобів для збереження та обробки інформації з метою забезпечення інформаційних потреб користувачів [2; 3]. До автоматизованих інформаційних систем належать лише ті ІС, в яких для збору, збереження, накопичення, пошуку та передачі даних використовуються засоби обчислювальної техніки [4, с.46].
Проблемою перших інформаційних систем було те, що вони виконували лише прості задачі та застосовувалися тільки на рівні управління. Також, вирішення будь-якої задачі з використання АІС вимагає чіткої формалізації вхідних даних. На відміну від технічних, економічні процеси досить важко формалізуються, через високу складність та динамічність поведінки суб’єктів. Якість прийняття рішень в таких умовах, обмежуються не можливостями комп’ютера, а недосконалістю математичних моделей, які реалізуються на даних ПК та організаційно-економічним забезпеченням систем.
На сьогоднішній день головним недоліком АІС, які повинні забезпечувати підтримку прогнозування виробництва машинобудівних підприємств є використання в основному прикладних програми бухгалтерського типу, оскільки вони вирішують лише типові завдання та не дають можливості забезпечити інформацією підприємство в сучасних умовах невизначеності.
Також можна говорити не стільки про недостачу, скільки про надлишок інформації, яка потрапляє в розпорядження вищих ланок управління. Це призводить до зменшення оперативності у прийнятті управлінських рішень. Тому перспективою подальшого розвитку інформаційних систем є визначення та подання мінімального достатнього об’єму інформації, що вдовольняє потреби осіб, які приймають рішення.
Ще однією перспективою розвитку АІС є розробка таких систем, які б дозволяли досліджувати економічні процеси підприємства в умовах віртуального ринку, що дозволило б значно зменшити невизначеність середовища існування машинобудівних підприємств. Можна навіть припустити, що в недалекому майбутньому, інформаційна мережа охопить усі сфери людського життя. З цього і випливає важливість розвитку АІС машинобудівних підприємств, яка полягає у забезпечені функціонування виробничої системи корисними даними.
Список використаних джерел:
1. Власов М.П. Моделирование экономических процессов. – Ростов Н/Д: Феникс, 2005. – 409 с.
2. Гайдамакин Н.А. Автоматизированные информационные системы, базы и банки данных. Вводный курс: Учебное пособие. – М.: Гелиос АРВ, 2002. – 368 с.
3. Информационные системы / под. ред. В.Н. Петрова. – СПб: Питер, 2003. – 688 с.
4. Теория систем и системный анализ в управлении организациями: Справочник / под. ред. В.Н. Волковой, А.А. Емельянова. – М.: Финансы и статистика, 2006. – 848 с.
|