Сучасний розвиток економіки пред'являє нові вимоги до підходів, що використовуються при ведені та управлінні господарської діяльності, що призводить до необхідності їх перегляду, коректування й уточнення.
Велика кількість підприємств більшості галузей економіки знаходяться у скрутному становищі, що свідчить про неефективний, незбалансований розвиток підприємств і вимагає пошуку можливих шляхів подолання кризового стану і створення умов для досягнення збалансованого розвитку всіх суб’єктів господарювання. Особливої актуальності в цій ситуації набуває питання ефективного управління ресурсним потенціалом підприємств.
Сучасний стан розвитку економіки свідчить про низьку інвестиційну активність суб’єктів господарювання, та, як наслідок, відсутність можливості стабільного розвитку економіки. Реалізація інвестиційних проектів потребує залучення значного обсягу фінансових ресурсів з високим рівнем інвестиційних ризиків, врахування яких є важливим фактором при формуванні та управлінні ресурсним потенціалом підприємства – інвестора у практиці господарювання.
Ресурсний потенціалкомерційного підприємства –це сукупність стратегічних ресурсів, що знаходяться у розпорядженні підприємства, мають визначальне значення для можливостей і меж функціонування підприємства в тих або інших умовах. До стратегічних відносяться ті види ресурсів, об'єми і структура яких можуть бути істотно змінені лише шляхом прийняття і реалізації відповідних стратегічних рішень.
Ефективне управління ресурсним потенціалом підприємства передбачає проведення комплексного і детального аналізу ресурсної бази підприємства та прийняття стратегічних рішень. Найбільш ефективними слід вважати ті сценарії, що передбачають збереження існуючої діяльності підприємства та використання існуючих ресурсів. Одним з таких сценаріїв є диверсифікація, що передбачає розширення товарних груп або послуг, заснування нової діяльності, що є суміжною до основної діяльності підприємства. При цьому, шукаючи напрям нової діяльності,необхідно приділяти тим, що можуть створити синергетичний ефект, коли не тільки основна діяльність підприємства є хорошою базою для нової діяльності, але й нова діяльність позитивно впливає на основну діяльність, збільшуючи товарообіг, розширюючи клієнтську базу, тощо. Вдале поєднання декількох суміжних напрямів діяльності дозволяє створити вертикально-інтегровано підприємство, що сприятиме зростанню інвестиційної привабливості.
Створення вертикально-інтегрованих підприємств не є поширеним для середнього бізнесу, а зазвичай користується популярністю лише у представників великого бізнесу. Однак, ефективне управління ресурсним потенціалом дозволяє значно підвищити економічно-фінансові показники підприємств навіть в несприятливих умовах економіки та високої вартості позикового капіталу.
Ефективне управління ресурсним потенціалом може бути одним з ключових факторів не тільки для втримання існуючих позицій підприємств, але й для їх стрімкого успішного розвитку.
Список використаних джерел:
1. ДухонинаО. Управление предприятиями в современныхусловиях / О. Духонина, П. Горянский // Финансовая газета. – 2005. – № 10. – C. 96-99.
2. Ареф’єва О.В. Економічні засади формування потенціалу підприємства / О.В. Ареф’єва, Т.В. Харчук // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – №7(85). – С. 71-76.
3. Ареф’єва О.В. Управління потенціалом розвитку промислових підприємств /О.В. Ареф’єва, О.В. Коренков. – К. : Грот, 2004. – 200с.
|