:: ECONOMY :: ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА НЕОБХІДНИЙ РОЗМІР ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ БАНКУ :: ECONOMY :: ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА НЕОБХІДНИЙ РОЗМІР ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ БАНКУ
:: ECONOMY :: ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА НЕОБХІДНИЙ РОЗМІР ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ БАНКУ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА НЕОБХІДНИЙ РОЗМІР ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ БАНКУ

 
14.01.2016 23:05
Автор: Мигик Наталя Валеріївна, Буковинський державний фінансово-економічний університет
[Секція 5. Банківська справа. Фінанси, грошовий обіг та кредит;]

Роль капіталу досить значна для забезпечення надійності банку і ефективності його діяльності, бо він є джерелом його початкових ресурсів, засобом страхування інтересів вкладників, дозволяє банку виконувати свої зобов’язання в екстремальних ситуаціях. В Законі України «Про банки та банківську діяльність» від 07.12.2000 р. визначено, що «капітал банку - власні кошти, залишкова вартість активів банку після вирахування всіх його зобов'язань [1].

Термін «капітал» походить від латинського «capitalis» — основний, головний. Окремі проблеми управління власним капіталом банку досліджували вітчизняні вчені А.В. Васюренко, Б.Л. Івасів, А.М. Мороз, А.А. Пересада, Л.О. Примостка, С. М. Савлук.

Власний капітал банку являє собою грошові кошти, внесені акціонерами банку, а також кошти, утворені в процесі подальшої діяльності банку. Власний капітал комерційного банку займає незначну питому вагу у сукупному капіталі приблизно 8—10 %.

Структура власного капіталу банку складається з:

Статутного капіталу - мінімальний розмір якого на момент державної реєстрації юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність, не може бути меншим 500 мільйонів гривень. 

Резервний фонд (резервний капітал) - це грошові ресурси, що резервуються банком для забезпечення непередбачених витрат, покриття збитків від банківської діяльності, а також виплати дивідендів.

Спеціальні фінансові фонди, які призначені для виробничого та соціального розвитку банку. Формуються ці фонди за рахунок прибутку.

Нерозподілений прибуток – грошові кошти, які залишаються після розподілу чистого прибутку на сплату податку, формування резерву та виплату дивідендів власникам і призначається на капіталізацію банку.

Інші форми власного капіталу

Протягом останніх років динаміка основних показників власного капіталу банків України відбулося зростання банківського капіталу в основному в результаті збільшення сплаченого зареєстрованого статутного капіталу, який зріс з 42 873 млрд. грн. у 2012 році до 175 204 млрд. грн. на початок 2015 року [2]. Слід зазначити, банки збільшували статутний капітал переважно з метою розширення діяльності або підтримки бізнесу у випадку необхідності.  Однак розмір власного капіталу й надалі залишається меншим за статутний капітал. Це пояснюється значними збитками банківської системи України у попередні роки. 

Фактори, які впливають на розмір капіталу банку:

1. Граничний розмір активних операцій банку - це означає, що банки орієнтовані на певне коло клієнтів, які повинні мати власні кошти в такому розмірі, щоб задовольняти всі обґрунтовані потреби своїх постійних клієнтів у позикових коштах, не порушуючи встановлених нормативів.

2. Специфіка клієнтів банку - переважна більшість серед клієнтів банку великих кредитоємних підприємств вимагає від нього більшого розміру власних коштів при тому ж загальному обсязі активних операцій у порівнянні з банком, що орієнтується на обслуговування більшого числа дрібних позичальників, оскільки в першому випадку у банку будуть великі ризики на одного позичальника, які обмежуються

3. Характер і міра ризику активних операцій банку - орієнтація банку на проведення операцій, пов’язаних з великим ризиком, з використанням нових фінансових технологій, вимагає відносно більшого розміру власних коштів. І навпаки, переважання в кредитному портфелі банку кредитів та позик з мінімальним ризиком допускає відносне зниження власних коштів банку

4. Розвиток ринку кредитних ресурсів і кредитної політики НБУ,тобто, лібералізація кредитної політики при розвиненому ринку полегшує доступ банку до кредитних ресурсів і знижує рівень необхідних банку власних коштів. 

Вітчизняний і зарубіжний досвід показав, що основною проблемою в процесі формування власного капіталу банку є не нарощування капіталу, а встановлення його оптимальної для конкретного банку величини з урахуванням таких факторів, як: ризиковість розміщення активів, специфіка пасивних операцій, структура власності та галузева приналежність клієнтів.

Таким чином, проведене дослідження дозволяє стверджувати про неоднорідність та складність структури власного капіталу банків та процесу його формування. Розмір власного капіталу є важливим фактором забезпечення надійності функціонування банку і повинен перебувати під контролем органів, що регулюють діяльність комерційних банків.




Список використаних джерел:

1. Про банки і банківську діяльність [Електронний ресурс] : Закон України від 7.12.2000 р. №2121-ІІІ. – Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua.

2. Офіційний сайт Національного банку України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua/]

3. Савлук С. М. Шляхи прискорення капіталізації банків України / С. М. Савлук // Актуальні проблеми економіки. – 2013. – №4. – С. 232-237



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
СТРАХОВИЙ РИНОК УКРАЇНИ: УРОКИ КРИЗИ
29.02.2016 11:07
СТАТИСТИЧНИЙ АНАЛІЗ СУЧАСНОГО СТАНУ ДЕПОЗИТНОГО РИНКУ УКРАЇНИ
29.02.2016 10:53
ОБ’ЄКТИВНІ ЗАСАДИ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ БАНКІВСЬКА СИСТЕМА УКРАЇНИ
26.02.2016 20:52
IMPORTANCE OF COOPERATIVE BANKS IN CREDITING PROCESS OF AGRICULTURE IN GERMANY
26.02.2016 20:44
РОЛЬ ЛІСТИНГУ У ПРОЦЕСАХ ЦІНОУТВОРЕННЯ НА РИНКУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ
16.01.2016 18:52
ОЦІНКА ВПЛИВУ СТРАХОВОГО РИНКУ НА ПРОМИСЛОВИЙ СЕКТОР УКРАЇНИ
02.03.2016 13:45
ЗОВНІШНІЙ ДЕРЖАВНИЙ ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛЬ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ: ДОЦІЛЬНІСТЬ ТА ПРАВОВІ КОЛІЗІЇ
01.03.2016 20:34




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.276 сек. / Mysql: 1599 (0.219 сек.)