Основною метою діяльності будь-якого підприємства є максимізація прибутку та мінімізація витрат. Отримання найкращого ефекту з мінімальними затратами матеріальних, трудових та фінансових ресурсів. Ефективна діяльність організації залежить від раціонального використання усіх видів ресурсів, що дозволить знизити витрати, вітчизняні і зарубіжні науковці стверджують, що реальним напрямком зменшення витрат є система управління ними.
У економічній літературі не має чіткого трактування поняття управління витратами як економічної категорії, О.Попов розглядає управління витратами як розроблення і реалізацію управлінських впливів, заснованих на використанні економічних законів щодо формування та регулювання витрат на підприємстві відповідно до його стратегічних і поточних цілей[1, с.736], С.Ф. Голов вважає, що управління витратами є принципово новою системою, яка дає змогу чітко відстежувати, аналізувати та контролювати витрати[2, с.30].
Основним завданням управління витратами є пошук шляхів економії ресурсів, за рахунок підвищення ефективності їх використання, що дозволить знизити собівартість продукції чи послуг й, відповідно, підвищить рентабельність виробництва і збільшить прибуток.
Об’єктами управління витратами є самі витрати на виробництво та реалізацію продукції, робіт, послуг. Суб’єктами управління є керівники, менеджери, бухгалтери підприємства, які виконують окремі функції управління витратами.
Система управління витратами на підприємстві потребує виконання всіх функцій управління: планування, організація, мотивація і контроль. Передбачені функції є комплексними і повинні реалізовуватись в рамках визначеної системи в певній послідовності. Вони являють собою певний управлінський цикл і не можуть здійснюватись відокремлено від інших завдань суб’єкта господарювання.
Система управління витратами на підприємстві складається з таких етапів: прогнозування і планування, організація обліку витрат відповідно до сучасних систем управління, нормування витрат (визначення граничних розмірів окремих видів витрат), аналіз і оптимізація витрат.
Основним елементом підприємства в системі управління витратами є саме механізми управління витратами компанії, який передбачає застосування певних методів та інструментів, за допомогою яких вивчають витрати, досліджуючи їх поведінку, щоб управляти ними.
Отож, складовою управління підприємством загалом є управління витратами підприємства, з цього випливає необхідність детального вивчення цієї категорії. Для детального дослідження та аналізу впливу різних чинників на витрати необхідне створення єдиної системи управління витратами, яка гарантуватиме успішне функціонування підприємства на ринку, виробництво конкурентоспроможної продукції та наявність прибутку.
Список використаних джерел:
1. Попов О. Управління витратами // Економічна енциклопедія: У 3-х томах. Т. 3. – К.: Видавничий центр «Академія», 2002. – 952 с.
2. Голов С. Ф. Управлінський облік: Підручник. – К.: Лібра, 2003. – 704 с.
|