Нерухоме майно по праву є одним з найважливіших елементів національного багатства і тим економічним ресурсом, без якого неможлива ке будь-яка виробнича діяльність. Проблема доступності та якісної інформації для всіх учасників ринку нерухомості пов'язана в першу чергу з її адекватною оцінкою. Реальні відомості про вартість та потенціал нерухомості в умовах ринку стає базисом для вироблення ефективної стратегії в її управлінні. Головними тенденціями на ринку нерухомості України в 2014-2015рр. були зростання цін через девальвацію гривні, скорочення попиту та реальних угод, а також подальше зниження будівельної активності. За прогнозами експертів, в 2016 році падіння ринку продовжиться. Ринок нерухомості України в 2014-2015рр. зазнав впливу як економічного, так і політичної кризи. Причому однозначними ці впливи назвати не можна. З одного боку, під тиском економічного спаду і зниження купівельної спроможності населення попит на житлову нерухомість знижувався. З іншого - на тлі девальвації гривні та проблем у банківській системі українці вкладали свої заощадження в квадратні метри. Залишила свій відбиток на ринку нерухомості (більшою мірою житлової, ніж комерційної) міграція населення і бізнесу з окупованого Росією Криму і з розбитого війною сходу країни.
У готельному сегменті, події в Україні привели до небувалого зниження заповнюваності, а в офісному і торговому - до значного зростання вакантності і падінню орендних ставок. При цьому багато девелоперів, об'єктивно оцінюючи ситуацію в країні, перенесли відкриття об'єктів до кращих часів. Скорочення демонструє і статистика будівництва. За даними Держстату, за 11 місяців 2015 року обсяги будівельних робіт в Україні скоротилися на 19,3% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року - до 44238000000 грн. Невелике зростання робіт зафіксований лише в будівництві житлових будинків - на 4,8%, до 9,928млрд.грн.
Пропозиція на ринку офісної нерухомості перевищує попит, особливо в класі А. Бізнес активність низька, на ринку практично не з'являється нових компаній. Власники офісних приміщень конкурують один з одним за іноземних орендарів, тому, вони стають все більш гнучкими в питаннях забезпечення більш вигідних умов оренди. В умовах складної економічної ситуації та дефіциту фінансування, рівень нової пропозиції офісних приміщень досить низький і це дає можливість припустити, що в 2016 році нова пропозиція буде нижчою, ніж у 2014-2015рр. на 17-20%.
Обсяги нової пропозиції торгових приміщень в 2015 році виявився найнижчим за останні три роки. Враховуючи вартість фінансування і зниження орендних ставок, девелопмент нових торгових центрів стає не вигідний. Даний тренд збережеться і в 2016 році: більша частина нової пропозиції буде представлена об'єктами, термін завершення яких був перенесений з 2013- 2014рр. 2014 мав бути роком з найбільшим обсягом нової пропозиції за останні кілька періодів, однак, у зв'язку з несприятливою кон'юнктурою, багато відкриттів були перенесені на 2015-2016 рр. На сьогоднішній день, всі об'єкти торгівельної нерухомості заявлені до відкриття будуть введені в роботу не раніше початку 2016 року.
Роздрібний ринок відновлюється найбільш швидко, серед інших сегментів нерухомості. Але в найближчі кілька років буде дуже важкими і для нього також. Торгові центри, які будуть введені в експлуатацію 2015-2016, швидше за все, зіткнуться з труднощами в залученні орендарів. Основна мета цього року не розширювати бізнес, а зберегти його.
Подібно до інших сегментів нерухомості, ринок складської нерухомості «зайнятий» процесом переговорів щодо зниження ставок або фіксації їх розміру в національній валюті.
У довгостроковій перспективі відсутність проектів для відкритого ринку і посилення попиту орендарів, може призвести до падіння вакантності і подальшому деякого зростання ставок на логістичну нерухомість. На ринку значна нестача якісних приміщень в регіонах і обмежене і дороге фінансування блокує подальший розвиток ринку в цьому напрямку.
|