У розвитку кожної держави надзвичайно важливу роль відіграють іноземні інвестиційні потоки. Чим вищий рівень інвестиційної привабливості країни, тим більше зацікавлених інвесторів. Інвестування в об’єкти господарювання країни є одним із найефективніших способів розвитку, економічної, соціальної, екологічної та інших сфер. На сьогоднішній день України переживає складні часи економічного розвитку, що й зумовлює актуальність потреби аналізу проблем інвестиційної привабливості.
Інвестиційна привабливість країни — це сукупність об’єктивних і суб’єктивних умов функціонування національної економіки, що забезпечують стабільність інвестиційної діяльності вітчизняних і зарубіжних інвесторів [1]. Для визначення рівня інвестиційної привабливості країни використовують індекс інноваційної привабливості, що оцінюється Європейською Бізнес Асоціацією (ЄБА) і ґрунтується на регулярному моніторингу бізнес-клімату першими особами компаній-членів Асоціації [2].
Рівень інвестиційної привабливості значно знизився в ІІІ кварталі 2011 р. Різка та суттєва зміна індексу на «негативне» значення зумовлена постійним тиском з боку державних структур, зростаючим рівнем корупції, проблемами з оподаткуванням та з відшкодуванням ПДВ, загальною невизначеністю в країні, політичним контролем над судами [2]. Починаючи з ІV кварталу 2011 р. значення індексу не зазнавало значних коливань, залишаючись негативним – 2,56-2,12 [3]. Рекордно низький рівень інвестиційної привабливості простежується у ІV кварталі 2013 р. – 1,81 [3]. Дане значення обумовлене політичними подіями революційного характеру, відставкою діючого президента, складною та нестабільною військово-політичною ситуацією в Україні. Починаючи з 2014 р., простежується позитивна тенденція індексу до зростання, що свідчить про відносну стабілізацію ситуації в країні та зростання довіри й зацікавленості інвесторів. За ІІІ квартал 2015 р. Україна отримує оцінку 2,56 [3]. Графік зміни індексу інвестиційної привабливості ЄБА зображено на рис. 1.
Рис. 1. Динаміка індексу інвестиційної привабливості України 2008-2015 рр. [3]
Отже, можна виділити головні проблеми, що обумовлюють негативні значення даного індексу: корупція, відсутність прозорості регуляторної системи, недосконалість системи захисту власності, складність податкового законодавства, висока вартість капіталу в Україні. Пріритетними для іноземних інвестицій є: ІТ-бізнес, сільське господарство, харчова промисловість, транспорт, розвиток інфраструктури, альтернативна енергетика, енергозбереження, електронна комерція, фармацевтика.
Список використаних джерел:
1. Петкова Л. Муніципальні інвестиції та кредити: навч. посіб./ Петкова Л., Проскурін В. − Київ, 2006.− 158 c.
2. Офіційний веб-сайт Європейської Бізнес Асоціації: Індекс інвестиційної привабливості – Україна [Електронний ресурс]. Режим доступу до джерела: http://www.eba.com.ua/uk/about-eba/indices/investment-attractiveness-index
3. Офіційний веб-сайт Європейської Бізнес Асоціації: Індекс інвестиційної привабливості – Україна (звіт за ІІІ квартал 2015 р.) [Електронний ресурс]. Режим доступу до джерела: http://www.eba.com.ua/static/indices/iai/Index_29_ukr_2015.pdf
|