:: ECONOMY :: НЕМАЄ НІЧОГО БІЛЬШ ПОСТІЙНОГО, НІЖ ТИМЧАСОВЕ: ВІЙСЬКОВИЙ ЗБІР :: ECONOMY :: НЕМАЄ НІЧОГО БІЛЬШ ПОСТІЙНОГО, НІЖ ТИМЧАСОВЕ: ВІЙСЬКОВИЙ ЗБІР
:: ECONOMY :: НЕМАЄ НІЧОГО БІЛЬШ ПОСТІЙНОГО, НІЖ ТИМЧАСОВЕ: ВІЙСЬКОВИЙ ЗБІР
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 35

Термін подання матеріалів

20 листопада 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

НЕМАЄ НІЧОГО БІЛЬШ ПОСТІЙНОГО, НІЖ ТИМЧАСОВЕ: ВІЙСЬКОВИЙ ЗБІР

 
27.11.2015 15:15
Автор: Нєфьодова Юлія Миколаївна, студентка магістратури, Національний Університет водного господарства та природокористування; Журавльова Тамара Володимирівна, старший викладач кафедри обліку і аудиту, Національний Університет водного господарства та природокористування м. Рівне, Україна
[Секція 3. Облік, статистика і аудит;]

Створення сильної економіки  - першочергова задача, яку ставить перед собою кожен новий уряд будь-якої держави. Це процес, що охоплює всі можливі галузі економіки і потребує чітко спланованих системних підходів, а іноді й радикальних дій.

Проте минулий 2014 рік характеризувався початком нової ери в історії нашої держави: зміною устрою, розвитку свідомості громадян, яким довелося відстоювати свої прагнення на краще життя спочатку на  Майдані, а потім і на Сході України. 

Розпочалась антитерористична операція (далі - АТО), яка потребувала і, нажаль, потребує значних витрат. В умовах загострення політико-економічної кризи держава була неспроможною покрити всі зобов’язання, яких потребувала війна, утримання мобілізованих та компенсації втрат. Тому, 03 серпня 2014 були прийняті зміни до ПКУ, якими тимчасово встановлено новий збір з найманих працівників - військовий збір в розмірі  1,5 % з нарахованої суми доходу [1]. Наприклад, нараховуючи зарплату в сумі 2000,00 грн., військовий збір становитиме 30,00 грн.

Встановлення військового збору планувалося державою на незначний термін до 1 січня 2015 року, однак вже згодом були прийняті нові зміни до ПКУ, які продовжили дію даного збору «до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України», іншими словами на невизначений термін [2].

Тому на сьогоднішній день продовжуються дискусії стосовного того, чи не стане дане нововведення постійною практикою і після завершення подій на Сході країни, чи надалі збиратиметься військовий збір з працюючого населення для утримання Збройних сил України. Адже процес здійснення реформ в нашій державі є дуже повільним.

Сам по собі військовий збір мало чим відрізняється від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), так як об’єкти оподаткування збору визначає пункт 162.1 статті 162 ПКУ, а платників -  стаття 163, що відносяться до розділу IV ПКУ «Податок на доходи фізичних осіб»[3]. Проте, як і завжди, будь-які зміни до ПКУ, є спонтанними, не продуманими і не пристосованими до практичних потреб платників податків і зборів.

Військовий збір почав утримуватись з громадян з серпня 2014 року. Проте ніякої звітності, на яку чекали спантеличені платники податків, не було передбачено. Не з’явилась вона і до кінця 2014 року, хоча платники податків справно утримували і перераховували даний збір на рахунки держави. І лише з першого кварталу 2015 року була передбачена звітність по військовому збору у формі 1ДФ «Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» [4].

Виникає питання, чому не було передбачено в звітності за I квартал 2015 року відображення суми військового збору, зібраної з серпня по грудень 2014 року і яким чином держава розпорядилась зібраними коштами, які по суті ніде не відображалися. За непідтвердженими даними ця сума склала близько 4, 5 млрд. грн.

На сам кінець, хотілося б сказати, що на мою думку, до таких питань державні органи влади повинні підходити більш серйозніше: хоча б завчасно передбачати форми і способи звітності по будь-якому нововведеному збору чи податку, адже мова йде про людські доходи, які є найнижчими в Європі. 

Будь-який вітчизняний чи зарубіжний науковець скаже, що Україна має всі можливості, щоб за розвитком економіки стати однією з лідируючих країн Європи. Сильна економіка починається не з красномовного депутата, а з простого робітника, який є двигуном цього процесу. Сильна економіка починається з довіри між урядом і суспільством, з яким у нас великі проблеми.

І поки держава не матиме поваги і довіри від суспільства, поки не надаватиме чіткі і загальнодоступні звіти про використання коштів, утриманих з доходів громадян, доки ми лише говоритимемо про створення сильної економіки, а не отримуватимемо результати.

Список використаних джерел:

1. http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1621-18

2. http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/71-19

3. http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/2755-17

4. http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0111-15




Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ОРГАНІЗАЦІЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ НЕПРЯМИХ ВИРОБНИЧИХ ВИТРАТ З ВИКОРИСТАННЯМ КОМПЛЕКСНИХ СТАТЕЙ ВИТРАТ
27.11.2015 12:40
ОЦІНКА ПОТЕНЦІЙНИХ БІЗНЕС ПАРТНЕРІВ ЯК СКЛАДОВА СИСТЕМИ ВНУТРІШНЬОГО КОНТРОЛЮ
27.11.2015 11:12
DERIVATIVES AS A TOOL OF FINANCIAL RISK MANAGEMENT IN THE ECONOMIC SECURITY SYSTEM OF AN ENTERPRISE
11.11.2015 18:25
ГОЛОВНІ АСПЕКТИ АНАЛІЗУ ДЕБІТОРСЬКОЇ ЗАБОРГОВАНОСТІ
10.11.2015 20:11
ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ В УКРАЇНІ
02.12.2015 11:07




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.245 сек. / Mysql: 1570 (0.193 сек.)