Позиція сьогоденного споживача товарів і послуг істотно змінилося, в ході використання безмежно виростила роль категорії якості. Якість сервісу відзначається не тільки технологічними вимогами до реалізації підходящої операції, а й часом очікування, комфортністю отримання послуги, зручністю інформаційного обслуговування клієнтів, характеристиками мережі обслуговування і т.д. Покупець здійснює вибір не тільки на основі ціни, а й з урахуванням співвідношення «ціна-якість».
Питанням теорії і практики управління якістю туристичних послуг присвячені такі роботи вітчизняних і зарубіжних авторів, як Т. Ткаченко, С. Мельниченко, М. Новак, І. Писаревський, С. Погасій, М. Поколодна, Н. Кудла, О. Апілат, Г. Антонов, Л. Басовський, І. Будищева, С. Роза- нова, Б. Соловйова, П. Каліта та ін. У роботах цих авторів розкриті теоретичні аспекти побудови системи управління якістю індустрії туризму і гостинності.. Основним нашим завданням є те, щоб побачити залежність між якістю і ціною, яку ми відобразили за допомогою формул.
Модель визначення обсягу та якості туристичних послуг сформулюємо наступним чином:
де p - обсяг наданої послуги турфірми;
E (q, φ) - функція витрат турфірми;
D - попит на турпослуги;
Q - максимальний обсяг послуг, тобто пропозиція турфірми;
ω - бюджет споживача;
ML, MH - нижня і верхня межі рівня якості послуги.
В результаті рішення задачі визначається оптимальне значення приросту рівня якості послуги, яке забезпечує максимальний прибуток фірми за рахунок збільшення ціни на послугу при підвищенні її якості.
Запропоновану модель щодо формування механізму управління якістю послуг можна використовувати для системи, що характеризується наданням безлічі різних видів послуг.
Однак підвищення рівня якості тягне за собою збільшення певних витрат, що знижують величину прибутку. Результати рішення за рівнем якості надання послуг в чому визначаються параметрами, вибір яких залежить і від позиції споживача. Можна уявити якість послуг в комбінації комплексних показників з ваговими коефіцієнтами. Розроблені завдання прийняття рішень турфірмою, моделі механізму взаємодії за рівнем якості дозволяють збільшити попит і якість на послуги, підвищити ефективність діяльності турфірми, вибрати оптимальну стратегію її функціонування та напрямки щодо підвищення якості. Аналіз результатів реалізації моделі дозволяє обґрунтувати прийняті турфірмою рішення.
Список використаних джерел:
1. Апілат О. В. Підвищення якості послуг в туризмі : авто- реф. дис.канд. екон. наук / О. В. Апілат. – К. : ХДАТОХ, 2005. – 17 с.
2. Басовский Л. Е. Управление качеством/ Л.Е. Басовский, В.Б. Протасьев. – М., 2000. – 212 с.
3. Баумгартен Л.В.Управление качеством в туризме/ Л.В. Баумгартен. – М. : ИЦ «Академия», 2010. – 304 с
|