В умовах розвитку ринкових відносин в Україні важливого значення набуває аналіз фінансового стану суб’єктів господарювання. Основним джерелом інформації про фінансовий стан суб’єктів господарювання є фінансова звітність, яка ґрунтується на узагальнених даних фінансового обліку. Поточна дебіторська заборгованість входить до складу поточних активів та істотно впливає на показники фінансового стану суб’єктів господарювання.
Методологія проведення та результати аналізу повинні розкривати взаємозв’язок між інформацією про стан дебіторської заборгованості за звітний період, загальним напрямом зміни суми дебіторської заборгованості, прийнятими рішеннями, що дає можливість оцінити результати діяльності суб’єкта господарювання, ефективність управлінських рішень за минулі періоди та спрогнозувати діяльність суб’єкта на майбутній період [1, с. 148].
Мета аналізу поточної дебіторської заборгованості – оцінювання рівня, структури дебіторської заборгованості, ефективності інвестування в дебіторську заборгованість фінансових засобів, визначення фактично непогашеної заборгованості за попередні періоди.
Завдання аналізу: вивчити склад та структуру дебіторської заборгованості та їх зміни в динаміці за аналізований період; встановити реальність (правдивість) та ймовірність погашення дебіторської заборгованості; визначити показники якості, ліквідності та оборотності дебіторської заборгованості; визначити вплив дебіторської заборгованості на фінансовий стан підприємства; розробити заходи щодо оптимізації величини і частки дебіторської заборгованості в оборотних активах підприємства [2, с.4].
Розподіл дебіторської заборгованості за термінами її виникнення необхідно проводити з метою оперативного управління заборгованістю і запобіганням прострочення терміну позовної давності з усіма його негативними наслідками. Аналіз статей дебіторської заборгованості за термінами її виникнення передбачає вивчення зміни величини боргу за строками виникнення, його реальність та ймовірність погашення [3, с.4 ].
Джерелом аналізу дебіторської заборгованості є баланс підприємства, примітки до фінансових звітів, дані аналітичного та синтетичного обліку, нормативно-методичні документи з обліку, інвентаризації, звітності, контролю, внутрішня звітність.
Для розуміння, тлумачення результатів аналізу дебіторської заборгованості застосовують такі методи аналізу: порівняння, аналіз коефіцієнтів, аналіз відсоткових відношень, побудова аналітичних таблиць, розробка та використання аналітичних показників, метод середніх величин, метод групування, методи фінансових розрахунків .
Аналіз дебіторської заборгованості передбачає вивчення структури дебіторської заборгованості, її динаміки, складу та динаміки простроченої дебіторської заборгованості, якості дебіторської заборгованості; ліквідності дебіторської заборгованості; відносних показників; портфеля дебіторської заборгованості; кредитної політики.
Список використаних джерел:
1. Косова Т.Д. Організація та методика економічного аналізу: навч. посібник / Т.Д. Косова, П.М.Сухарев, Ващенко П.О. – К: Центр учбової літератури, 2012. – 528с.
2. Москалюк Г. О. Система внутрішнього контролю дебіторської та кредиторської заборгованості: напрямки удосконалення та розвитку/ Г.О.Москалюк // Ефективна економіка. - 19.03.2013. – C.3-5.
3. Різник І. В. Проблеми управління дебіторською заборгованістю // Управління розвитком. – 2013. – №1 (141)2. – С. 40-43.
|