Вступ. На сьогоднішній день для успішного функціонування вищих навчальних закладів в Україні недостатньо лише державних фінансових ресурсів, а тому необхідно створювати в університетах ендаумент-фонд, який їм надасть фінансову автономію для забезпечення підвищення якості навчання, оновлення матеріально-технічної бази та ін.
Основна частина. Ендаумент (англ. endowment) ─ цільовий фонд, призначений для використання в некомерційних цілях, як правило, для фінансування організацій освіти, медицини, культури. Ендаумент наповнюється переважно за рахунок благодійних пожертвувань. Ендаумент може інвестувати свої кошти з метою отримання доходу, однак зобов'язаний направляти весь отриманий дохід на користь тих організацій, для підтримки яких він був створений. Відмінністю ендаумента від звичайної благодійної організації є строго цільовий характер діяльності (як правило, ендаумент створюється для підтримки будь-якої однієї організації, наприклад, певного університету) та націленість на отримання доходу за рахунок інвестування коштів.
У 2014 році обсяг ендаумент-фонду в Гарвадському університеті склав 35,88 млрд. дол., в Єльському університеті – 23,9 млрд. дол., а в Прінстонському університеті – 20,9 млрд. дол. [1]. Дані по Єльському ендаумент-фонду на рис.1.
Рисунок 1. – Використання ендаумент-фонд та його частка в бюджеті доходів Єльського університету за 2014 р [2].
Усю схему функціонування цільового капіталу (ендаументу), наведено на рис.2.
Рисунок 2. – Схема функціонування ендаумент-фонду в університеті [2]
Отже, фінансові ресурси, пожертвувані до ендаумент-фонду, не витрачаються, а передаються в довірче управління професійної компанії. Доходи від довірчого управління коштами ендаумент-фонду спрямовуються на цілі (програми) університету, а грошові кошти цільового капіталу продовжують працювати.
Висновки. На сьогоднішній день наявність великих ендаумент-фондів характерно для сфер освіти і культури, соціальної сфери в європейських країнах і, особливо, в США і Великобританії. У ВНЗ кошти, отримані від управління ендаумент-фондами, формують приблизно 25-45% їхнього бюджету.
Список використаних джерел:
1. Мокін Б. І. Ендаумент-фонд як альтернативне джерело для підвищення фінансової стійкості вищого навчального закладу / Б. І. Мокін, Н. С. Гончарук // Вісник ХНУ, 2012. − № 2, Т. 1. − С. 131-135.
2. The Yale Endowment – Режим доступу: http://investments.yale.edu/images/ documents/Yale_Endowment_14.pdf
|