Щороку в країні з’являється велика кількість нових товарів, що спричинює зростання конкуренції між товарними знаками та товарними марками. При цьому важливими виступають дослідження ролі брендингу як елемента товаропросування на ринку. Бренд ідентифікує товар із його товаровиробником, створює імідж та вказує на рівень якості та авторитет серед інших товарів-аналогів.
Бренд в маркетингу символізує комплекс інформації про підприємство, продукт або послугу. Водночас він виступає популярною та юридично захищеною символікою певного виробника або товару. Бренд включає у себе не тільки сам товар або послугу, але й усі притаманні характеристики, зокрема ім’я, логотип, певний дизайн та інші вербальні аудіовізуальні символи, інформацію про переваги товару, споживача, тощо [1, с. 31].
Досить часто бренд асоціюється зі створенням певного образу «іміджу» підприємства,що має свій фірмовий стиль, за рахунок певних прийомів: графічних, кольорових, пластичних, мовних тощо. Ці аспекти забезпечуються товарам впізнавання та дозволяють виділити підприємство та його товари серед товарів конкурентів [2, с.334].
Формування сприятливого іміджу підприємства є досить тривалим процесом. Для створення успішного бренду підприємства великого значення набуває психологічний, емоційний вплив на споживачів. Наразі емоції споживача виступають першорядними, а тому для створення сильного бренду необхідна наявність якісного товару, емоційно-інформаційної складової бренду, дослідження стратегії, пошук нових шляхів щодо лідирування на ринках [6, с.15].
Журналісти американського журналу Forbes щорічно визначають топ-100 брендів, аналізуючи міжнародні торгові марки. При складанні рейтингу враховуються усереднені показники доходу компаній за три роки, а також її позиції в своїй галузі.
Компанія Apple зберігає свої позиції та перше місце вже четвертий рік поспіль в рейтингу ста найдорожчих брендів світу.Forbes оцінює вартість бренду Appleзі зростанням на 19% — до 124,2 млрд. доларів. Вартість бренду корпорації Microsoft складає 63 млрд. доларів. На третьому місці рейтингу — інтернет-корпораціяGoogle, бренд якої оцінюється в 56,6 млрд. доларів.
З малим відривом від Google в рейтингу знаходиться компанія Coca-Cola, бренд якої оцінюється у 56,1 млрд. доларів. На п'ятому місці знаходиться ІBM вартість якої 47,9 млрд. доларів [5].
За допомогою маркетингових і рекламних технологій брендинг робить пріоритетним не просто споживача, а його емоції, прихильне ставлення до товару та лояльність [3].
Успішний бренд залежить від численних факторів, серед яких: розуміння потреб споживачів, правильне представлення на ринку, важливість торговельної марки для споживачів та ін. Враховуючи усі важливі фактори при створенні бренду товар може стати одним з найуспішніших. Так, марка "Samsung"досягла високого рівня популярності, добрих відгуків та домінуючої позиції на ринку за рахунок не тільки високих бюджетних витрат на просування, але й завдяки вдалим маркетинговим комбінаціям у просуванні товару з використанням телевізійної реклами [4].
Перевагами використання бренду перед виробниками є: підтримування запланованого обсягу продажу на конкретному ринку й реалізування на ньому тривалої програми створення та закріплення в свідомості споживачів певного образу товару або товарної групи; забезпечення збільшення прибутку за рахунок розширення асортименту товарів й знань про їх особливі властивості, що запроваджуються колективними рішеннями.
Перевагами використання бренду для споживачів є:бренд є детектором товарів, що дозволяє пізнати товар та відрізняти його від аналогічних товарів;споживач економить час при виборі товару та більш ефективно виконує пошук потрібного товару;бренд для споживача є гарантом якості; бренд дозволяє відчути себе у певній соціальній групі; придбання товарів певного бренду забезпечує закріплення за споживачем відповідного статусу.
Товар, що є індивідуальним брендом повинен бути унікальним та мати найкращу якість серед інших товарів-аналогів, що входять до лінії, діапазону чи пропозиції цього товару на ринку. Також на успіх товарного бренда впливає багато інших факторів, серед них: витрати на рекламу, унікальність товару, якість та дизайн упаковки, концептуальна ідея нового бренда і рівень задоволення потреб покупця. Стратегія брендової ідентичності чітко налаштовує бренд у певну ринкову нішу та цільову аудиторію. Кожен бренд вимагає специфічних зусиль і власного рекламного бюджету, що знижує загальну прибутковість підприємства [4].
Таким чином, бренд включаєв себе споживчу цінність товару та забезпечує підприємству конкурентоспроможність на ринку. Концепція бренду має втілитись у ціновій, товарній, збутовій, комунікаційній політиці та не виступати частиною комплексу маркетингу.
Список використаних джерел:
1. Діброва Т.Г. Імідж бренду: яким він має бути?[текст] / Т. Діброва, О. Кістень // Маркетинг в Україні. – 2006. -№2 (36). – С.31-35.
2. Котлер Ф. Маркетинговий менеджмент: навчальний посібник [текст]/ Ф. Котлер, К. Келер. — М.: Питер, 2007.— 480 с.
3. Кумбер С.Брендинг[текст]/ С. Кумбер. — М. : Вильямс, 2003. — 174 с.
4. Марина БорзихПереваги та недоліки у використанні та управлінні брендами: [Електронний ресурс]. – Режим доступа: http://www.business.if.ua/themes/business/material.asp?folder=1984&matID=2163.
|