Дослідження нових умов функціонування банківського сектора є важливим для аналізу економічної інтеграції та виявлення змін у банківській сфері у контексті розвитку глобальних економічних процесів. Інтеграційні процеси охоплюють різні сфери міжнародної економічної та фінансової діяльності, зокрема, банківської діяльності. Для поглиблення інтеграційних процесів необхідно “застосувати якісно нові підходи до розвитку банківської системи, які мають бути спрямовані на формування спільного європейського ринку і проведення єдиної для європейських країн економічної та фінансової політики” [2, c. 36].
Відповідно інтеграції банківської системи України до банківської системи Європейського Союзу основними принципами політики євроінтеграції банківського сектора України є [1]: забезпечення економічного суверенітету України в умовах посилення інтеграції з країнами ЄС; гармонізація інтересів України та її банківського сектора з інтересами країн ЄС в процесі посилення інтеграційних процесів в економіці та банківському секторі; прозорість механізмів проникнення іноземного капіталу в банківський сектор України та його впливу на розвиток вітчизняної економіки та банківської системи; безперервність процесів інтеграції України з ЄС та забезпечення умов підвищення ефективності впливу банківської системи на темпи і масштаби вітчизняного товаровиробництва.
Наслідки євроінтеграції банківської системи повинні відповідати стратегічному пріоритету фінансової політики України – забезпеченню стабільності банківської системи. Антикризова і антициклічна спрямованість новацій Базель-ІІІ дає підстави стверджувати, що імплементація Україною цих правил сприятиме: забезпеченню ефективного і належного захисту інвесторів і покращенню інвестиційного клімату, активізації руху інвестиційного капіталу через кордони України; стабільності та надійності банківського сектора; вдосконаленню нормативно-правової бази для здійснення нагляду на консолідованій основі за фінансовими групами, до складу яких входять банки; підвищенню якості корпоративного управління, систем ризик менеджменту та внутрішнього контролю в банках; забезпеченню цілісності фінансової системи, що є умовою ефективної співпраці її суб’єктів[2].
На шляху процесів європейської інтеграції України постає низка обмежень, пов’язаних з депресивними тенденціями у вітчизняній економічній системі, проблемами й ризиками банківського сектора України. Проведення перетворень у банківському секторі України сприятиме прискоренню темпів європейської інтеграції, налагодженню більш тісного міжнародного економічного співробітництва і підвищенню конкурентоспроможності вітчизняних банків на ринку банківських послуг, дасть можливість збалансувати інтереси банків та клієнтів.
Список використаних джерел:
1. Шлях європейської інтеграції. Стратегія економічного і соціального розвитку України (2004-2015 рр.). –К.:ІВЦ Держкомстату України, 2004. – 416 с.
2. Клименко І., Белінська Я. Щодо інтеграції банківської системи України до банківської системи Європейського Союзу. Аналітична записка / І. Клименко, Я. Белінська [Електронний ресурс].– Режим доступу: www.niss.gov.ua/ articles/777.
|