Cучасний розвиток та стан економіки України є особливо проблематичним питанням сьогодення. Події в Україні створюють вторинні ефекти для всіх країн СНД та їх основних торговельних партнерів. Становлення стабільного стану економіки вимагає розробки дійових механізмів і підходів, які б дали змогу підвищити ефективність виробництва, створити сприятливі інвестиційні умови, забезпечити конкурентоспроможність продукції на споживчому ринку.
В сучасних умовах внутрішні ризики розвитку економіки України, головним чином, пов’язані з:
- військовими діями на Донбасі, які призводять до скорочення виробництва у регіоні, погіршення умов залучення зовнішнього фінансування та зростання видатків бюджету на фінансування силових відомств і відновлення зруйнованої інфраструктури;
- зростанням боргового навантаження на бюджет через необхідність фінансування дефіциту та заборгованості НАК «Нафтогаз»;
- виснаженням міжнародних резервів, що ускладнює використання Національним банком інтервенцій в якості інструментів стримування зростання попиту на іноземну валюту, який виникає внаслідок панічних настроїв та спекулятивних атак[1].
Також необхідно врахувати обвал гривні на ринку валюти. Курс долара з 10 гривень, підскочив майже до 25, що безумовно вплинуло на населення України, тим самим погіршивши і не без того низький рівень життя. Різке зростання цін на паливо змусило поставити свої автомобілі в гараж багатьох водіїв. Також проблема газу в Україні, вона не зникає і не пом'якшується, а лише часом переходить зі стану кризи в стан гострої кризи.
Отже, враховуючи наведені тенденції, слід зауважити, що дефіцит державної скарбниці змусить затягнути пояси і «бюджетників», в тому числі вчителів, інвалідів, пенсіонерів, держслужбовців, студентів і т.д. Про перспективу росту соціальних виплат можна навіть і не думати, а навпаки очікувати підвищення комунальних витрат, цін, інфляції. Та за нинішніх геополітичних та економічних умов драйвером економічного зростання може стати аграрний сектор з огляду на перспективи розширення експортної географії збуту продукції. Завдяки відкриттю європейського ринку для українських товарів та скасуванню ввізних мит можна очікувати зростання обсягів експорту сільськогосподарської продукції до ЄС.
Список використаних джерел:
1. Електронний ресурс: "Щодо тенденцій розвитку економіки України у 2014-2015 рр."[http://www.niss.gov.ua/articles/1635].
________________________________
Науковий керівник: Нікончук В. В., старший викладач кафедри економічної теорії, Національний університет державної податкової служби України, м. Ірпінь, Україна
|