Зараз Україна перебуває у дуже складному становищі, і ми розглянемо актуальне в наш час питання про економічне зростання в Україні та як його досягти, бо життя наших первістків напряму залежить від нас.
Перехід у нашій країні від централізованої системи господарювання до ринку, який затягнувся на 20-річний період, не дозволив їй досягти дореформеного рівня. Економіка України перебуває у летаргічному сні, і в найближчі роки надати їй прискорення, перебудувати деструктуровану країну – експортера металу та інших сировинних продуктів при темпах зростання на рівні – 2-3% неможливо.
Змінити ситуацію в соціальній сфері України та підвищити рівень життя її населення можна тільки збільшивши продуктивність праці. Для подолання нерівності в доходах громадян необхідно відмовитися від ліберальної економічної доктрини. Зростання доходів населення стимулюватиме внутрішні інвестиційні ресурси.
Взаємозв’язок такого показника як ефективність та зростання добробуту країни і кожного громадянина є беззаперечним[1]. Прискорення зростання економіки та її реструктуризація вимагають пом’якшення грошово-кредитної політики НБУ – адже ставки кредиту для бізнесу є нереальними. Потрібно змінити структуру економіки , вишукавши для цього інвестиції. Враховуючи мізерні можливості нашої країни, слід визначитися з пріоритетами в економічній політиці на тривалу перспективу. На мою думку, таким у першу чергу, може стати машинобудування , без якого не можна здійснити технологічне переозброєння народного господарства. У перспективі країні необхідно збільшити частку машинобудування у структурі промислового виробництва до 30-40%.
В умовах глобалізації корпорації підпорядкували собі ринок і державу, К.Крауч у своїй книзі пише : “Зіткнення ринку і держави, які здавалося б, є основою складового конфлікту в багатьох суспільствах, приховує наявність цієї третьої сили, яка, будучи набагато сильнішою від двох інших, видозмінює їх діїї” [2]. Відсутність єдиного світового контролюючого центру дозволяє 4 компаніям, які контролюють 137 компаній, які, у свою чергу, контролюють усе інше, створювати бажані їм правила гри на світовому ринку.
Іноваційна модель економіки вимагає радикальної реформи науки та освіти” [3]. Це передбачає системні, спільні зусилля держави, бізнесу і громадськості, які б сприяли розробці “Загальнонаціональної програми формування суспільства знань в Україні”.
Отже, економічне зростання можна досягнути шляхом підвищення економічного рівня населення, посилення інтеграційних процесів, економічної і політичної нестабільності, конкурентоспроможності вітчизняної економіки.
Cписок використаних джерел :
1. Україна- 2015:Національна стратегія розвитку. – К., 2008.-с.52.
2.Крауч К. Станная не-смерть неолиберализма. – М.: Дело, РАНХИ ГС, 2012. – С.13.
3.Дождиков А. Глобальное будущее – 2030. [Електронний ресурс ]. – Режим доступу : http://www.warandpeace.ru/ru/analysis/viev/78253
____________________________
Науковий керівник: Нікончук Вікторія Віталіївна, старший викладач кафедри економічної теорії
|