У сучасній світовій економіці значні переваги мають держави, у структурі економіки яких домінують великі підприємства та об’єднання. Адже тільки вони можуть здійснювати непритаманні для ринку витрати, вкладаючи кошти в довгострокове оновлення інфраструктури, збільшуючи фінансування наукоємних сфер тощо.
Об’єднання підприємств, переливання та консолідація капіталів, створення різних монополістичних груп є явищем, що не може оминути економічну систему будь-якої держави.
Статистичні дані Державного комітету статистики України за останні три роки свідчать про суттєве скорочення кількості суб’єктів господарювання, так кількість суб’єктів господарювання, що зареєстровані у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України на 1 квітня 2015 року зменшилась на 257,2 тис. од. в порівнянні з даними на 1 січня 2013 року. Основною причиною такого скорочення є те, що відсутні дані з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя.
Ще однією причиною скорочення кількості суб’єктів господарювання та зокрема, такої їх організаційної форми, як об’єднання підприємств, є негативний вплив економічної та політичної ситуації в Україні на їх діяльність.
На початок 2013 року на території України було зареєстровано 852 корпорації, 93 консорціума, 359 концернів, але погіршення політичної та економічної ситуації в Україні, проблеми територіального характеру (окупація Криму, військові дії на території сходу країни) призвели до скорочення кількості цих суб’єктів господарювання та, відповідно, до суттєвого скорочення обсягів їх діяльності.
Саме економічною ситуацією в країні, девальвацією гривні та небезпекою на сході України пояснюють припинення своєї діяльності на території України американські корпорації «Chevron» та «Shell» та канадська видобувна корпорація «Iskander Energy».
Припиняють діяльність на території України і окремі міжнародні фінансові корпорації, зокрема внаслідок нестабільності фінансового ринку у 2014 році збанкрутіло 44 банківські установи, а у квітні 2015 року оголосила про своє рішення припинити свою діяльність на території України міжнародна платіжна система PayU, що дозволяла інтернет-магазинах приймати платежі від своїх клієнтів за допомогою різних варіантів оплат. Ця система є власністю холдингу Allegro Group, що належить міжнародній корпорації Naspers.
Узагальнюючи проведене дослідження зазначимо, що, на сьогодні, власники та інвестори характеризують ситуацію в Україні як економічно та політично непрогнозовану, небезпечну та з надзвичайно високим ступенем ризику, і тому відмовляються від інвестування коштів у бізнес-проекти в Україні.
Список використаних джерел:
1. Офіційна інтернет – сторінка Державного комітету статистики України [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua