:: ECONOMY :: ПОНЯТТЯ ІНТЕРЕСУ В СТРАХОВИХ ВІДНОСИНАХ :: ECONOMY :: ПОНЯТТЯ ІНТЕРЕСУ В СТРАХОВИХ ВІДНОСИНАХ
:: ECONOMY :: ПОНЯТТЯ ІНТЕРЕСУ В СТРАХОВИХ ВІДНОСИНАХ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 37

Термін подання матеріалів

23 січня 2025

До початку конференції залишилось днів 2



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ПОНЯТТЯ ІНТЕРЕСУ В СТРАХОВИХ ВІДНОСИНАХ

 
23.04.2015 16:03
Автор: Лук’яниця Артем Олегович, студент ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України»
[Секція 5. Банківська справа. Фінанси, грошовий обіг та кредит;]

Кожна наука потребує чітко сформованого та впорядкованого понятійного апарату. Не є виключенням і страхова наука та практика. На сьогоднішній день, визначення понятійного апарату страхової сфери, а також його використання у практичній діяльності являється значною проблемою, тому що існує багато точок зору різних дослідників та науковців з цього приводу. Даний аспект призводить до розходжень у тлумаченні сутності, як окремих понять, так і механізму здійснення процесу страхування в цілому. В свою чергу, це створює умови для неоднозначного сприйняття місця страхування в економічній системі та суспільстві. Важливими поняттями у функціонуванні страхової сфери є економічний та страховий інтерес. Різні підходи до тлумачення цих термінів викликають велику кількість протиріч юридичного характеру, бо страхування, окрім економічних відносин, відображає ще й цивільно-правові відносини, що уособлюються в договорі страхування. Тому, однозначність та чіткість даних понять є, безумовно, важливим аспектом страхової діяльності. Вищезазначене обумовлює актуальність розгляду питань, які пов’язані з поняттям інтересу в страхових відносинах.

Науковці тлумачать поняття інтересу, як усвідомлену потребу, яка характеризує відношення людей до предметів, явищ дійсності, що мають для них важливе значення [3]. Визначення рушійних сил всіх економічних процесів, які виникають у суспільстві, завжди призводять до появи проблеми економічних інтересів. Економічний інтерес є важливим чинником розвитку економічних відносин, але вимагає взаємодії з іншими факторами, що мають ціннісний характер. Без таких факторів він просто не діє. У сучасних умовах, економічні інтереси зазнають певної зміни свого змісту, що викликає зміни і в характері взаємодії суб’єктів економічних відносин у процесі їх реалізації. Під час процесу страхування суб’єкти взаємодіють також керуючись своїми інтересами. Їхні інтереси – це, перш за все, інтереси, спрямовані на задоволення своїх потреб в страховій сфері. 

Страхування, як економічна та суспільна категорія, являє собою відносини, в яких бере участь кілька суб’єктів, які мають свій інтерес функціонування. Вони характеризуються певним рівнем суперечності, виникають, розвиваються та припиняють своє існування, а також мають конкретну мету реалізації. Страхові відносини, як і будь-які економічні, формуються під впливом взаємодії попиту та пропозиції, і виникають між страховиком та страхувальником з приводу захисту конкретного об’єкта, який має практичне втілення у матеріальних та нематеріальних цінностях [1]. Тому, можна зробити висновок, що страховий інтерес тісно пов'язаний із сутністю об’єкта страхування. Страховий інтерес, перш за все, реалізовується через задоволення майнового інтересу людини – її свідомої потреби в захисті свого майна. Можна виділити етапи появи страхового інтересу:

• наявність майна у суб’єкта;

• усвідомлення наявності ризику, пов’язаного з майном;

• поява майнового інтересу щодо збереження або захисту майна;

• поява страхового інтересу;

• страхування майна.

Страховий інтерес, який виникає на основі майнового, має три складові: матеріальну (виплата, відшкодування при настанні страхової події), юридичну (виникає страхове зобов’язання, яке є юридично врегульованим) та психологічну (проявляється у забезпеченні відсутності страху у суб’єкта за застраховане майно)[2]. У загальному розумінні, страховий інтерес – це передумова виникнення потреби у страхових відносинах. У матеріальному сенсі – це страхова сума, в яку будуть оцінені збитки, спричинені настанням страхового випадку. Тому, страховий інтерес є поняттям, яке стосується суто страхувальника, і не має відношення до страховика.

Щодо страховика, то він має економічний інтерес у страхових відносинах. Такий інтерес пов'язаний з отриманням доходу, в результаті надання страхових послуг. Держава, яка у відносинах страхування не приймає безпосередньої участі, а тільки регулює їх, також має свій інтерес. Він проявляється в підвищенні рівня сталості економічної системи за рахунок використання страхування як інструменту відтворення, мобілізації через страховика інвестиційних ресурсів [2]. 

Функціонування страхової сфери забезпечується поєднанням інтересів всіх суб’єктів страхових відносин. Якщо охарактеризувати ідеальні страхові відносини через призму поняття інтересу, то можна зазначити наступне: страхувальник реалізує свій страховий інтерес, отримуючи, за відповідну плату, страхову послугу; страховик реалізує свій економічний інтерес, отримуючи дохід; держава має економічний інтерес, отримуючи дешеві інвестиційні ресурси та надходження у вигляді податків та обов’язкових зборів за страхову діяльність, тим самим підтримуючи сталість економічної системи в цілому.

Отже, роблячи висновок, зазначимо, що для ефективної діяльності страхової сфери потрібна система страхових відносин, в основі якої знаходяться економічний та страховий інтерес. Проведений нами аналіз даних категорій говорить про те, що це різні за змістом поняття. Об’єктом страхових відносин виступає майновий інтерес, який для страхувальника є страховим інтересом, і для інших суб’єктів – економічним. Функціональність страхової системи забезпечується синтезом та гармонізацією інтересів усіх суб’єктів страхових відносин. Тож, поняття інтересу – є дуже важливим аспектом під час виникнення страхових відносин та діяльності страхової системи загалом.

Список використаних джерел:

1. Александрова М. М. Теоретичні основи оцінки фінансової корисності страхування/ М. М. Александрова // Облік і фінанси АПК.– 2005. –  № 6.– С.14–18.

2. Зайцева Е. А., Савченко И. А. Экономический интерес и социокультурная интеграции/ Е. А. Зайцева, И. А. Савченко //Вестник Нижегородського университета им. Н. И. Лобачевского. – 2010. – № 2(1). – С. 332 – 339

3. Словник страхових термінів [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.insur-info.ru/dictionary

___________________________

Науковий керівник: Журавка О. С., ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України»



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
СТРАХОВІ БРОКЕРИ ТА СПЕЦИФІКА ЇХ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ
23.04.2015 16:24
ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ СПОЖИВАЧІВ НЕБАНКІВСЬКИХ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ
23.04.2015 15:49
АНАЛІЗ РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНО-ДЕМОГРАФІЧНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ
08.04.2015 10:25




© 2010-2025 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.233 сек. / Mysql: 1630 (0.182 сек.)