Сучасний розвиток українського суспільства характеризується ескалацією воєнної агресії з боку Росії а також зростанням обсягів зовнішнього державного боргу, який досяг критичної маси – 75% від ВВП. Економіка України сьогодні переживає найскладніші часи свого соціально-економічного розвитку за всю новітню історію. На порядок денний постало питання існування держави України та її майбутнє. За таких умов питання фінансового забезпечення функціонування економіки України висувається на перший план. В даному контексті створення сприятливого інвестиційного середовища в Україні є життєво важливою потребою. Задля економічної та соціальної стабілізації в цілому необхідне розширення та активізація інвестиційної діяльності, масштаби якої та рівень сформованості інвестиційного клімату є визначальними для підвищення конкурентоспроможності й ефективної діяльності країни на тривалу перспективу.
У зв’язку з означеними політико-економічними та воєнними подіями в Україні за останні рік різко погіршився інвестиційний клімат, що обумовлено великими інвестиційними ризиками. Так, зокрема, обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку України на 31 грудня 2014 року становив 45916 млн.дол. США, що порівняно з обсягами на 1 січня 2013 року на 20% менше. Зниження обсягу інвестицій, згідно з повідомленням, переважно зумовлене падінням курсу гривні, а відплив акціонерного капіталу був незначним. Інвестиції надходили зі 131 країни світу. Основними країнами-інвесторами в економіку України були Кіпр, Німеччина, Нідерланди, Російська Федерація, Австрія, Велика Британія та Вірґінські Острови (Брит.). Найбільш привабливими для іноземних інвесторів в Україні є переробна промисловість (27,4 % від загальних інвестицій), фінансова та страхова діяльність (25,1 % від загальних інвестицій), а також оптова та роздрібна торгівля (13,1 % від загальних інвестицій).
За даними Державної служби статистики прямі інвестиції з України у 2014 році в порівнянні з 2013 роком скоротилися на 3,7%. Найбільш привабливими для вітчизняних інвесторів були Кіпр, Російська Федерація, Латвія, Польща, Грузія, Вірґінські Острови та Казахстан. Найбільшу питому вагу у структурі прямих інвестиції з України за видами економічної діяльності станом на 31.12.2014 р. припадає на професійну, наукову та технічну діяльність – 85,5% та на фінансову і страхову діяльність – 8,9%.
За результатами дослідження Європейської Бізнес Асоціації відмічається падіння індексу інвестиційної привабливості у IV кварталі 2014 року в порівнянні з І, ІІ та ІІІ кварталами 2014 року. До негативних змін в інвестиційному кліматі України експерти відносять дефляцію гривні, фінансову нестабільність, непрозору політику НБУ – 27% респондентів; відсутність економічних реформ – 17% респондентів; війну в Донбасі, російське втручання – 16% респондентів; непрофесійні та непрозорі дії уряду – 14% респондентів та корупцію – 10% респондентів. Стосовно семи ключових проблем, які піднімає Європейська Бізнес Асоціація в контексті бізнесу і стосунків з владою, оцінки залишаються переважно незмінними: поточна ситуація вважається експертами майже повністю не сприятливою для вирішення проблем валютного регулювання; скоріше несприятливою для реформування судової системи, корупції, відшкодування ПДВ, земельних питань, технічних бар'єрів торгівлі та митних процедур.
Низький рівень інвестиційної привабливості економіки України обумовлений базовими політичними, соціальними та правовими нормами, які формують основу виробництва, обміну та розподілу. До деструктивних норм слід віднести великі масштаби корупції та неспроможність держави захистити права власності. Про слабкість державних інститутів України щодо гарантії прав приватної та державної власності свідчать факти розповсюдження рейдерства та суперечки навколо привласнення державою державної частки дивідендів Укрнафти. Подолання корупції в Україні є другим по своїй значимості (в порівнянні з захистом територіальної цілісності України) чинником забезпечення сприятливого інвестиційного середовища.
Список використаних джерел:
1. Статистичні дані [Електронний ресурс] // Державна служба статистики України. – 2015. – Режим доступу до ресурсу: http://ukrstat.gov.ua/
2. Уильямсон О. И. Экономические институты капитализма. Фирмы, рынки, «отношенческая» контрактация/ О.И. Уильямсон . - Спб.: Лениздат; CEV Press, 1996. – 702 с., с.688
3. Індекс інвестиційної привабливості в Україні, за дослідженням ЄБА. [Електронний ресурс] // Європейська бізнес асоціація. – 2015. – Режим доступу: http://www.eba.com.ua/uk/about-eba/indices/investment-attractiveness-index
_______________________
Науковий керівник: І.Й.Малий, доктор економічних наук, професор, зав.кафедрою макроекономіки та державного управління
|