В умовах ринкової економіки, коли в результаті жорстокої конкурентної боротьби виживає найсильніший, гостро стоїть проблема підвищення конкурентоспроможності підприємства.
Впровадження інноваційних технологій на підприємстві є досить дієвим методом боротьби, що допомагає утримати свої позиції на ринку, а іноді і стати лідером у своїй галузі.
Конкурентоспроможність підприємства – здатність господарюючих суб’єктів пристосовуватись до нових умов господарювання, використовувати свої конкурентні переваги і перемагати в конкурентній боротьбі на ринках товарів та послуг, максимально використовуючи наявні ресурси та якомога повно задовольняючи потреби покупця [1].
Л. Шаміна та О. Самсонова у статті «Особливості впровадження технологічних інновацій» пропонують вважати технологічними інноваціями «інновації в галузі технологій, удосконалення технологій, застосування принципово нових технологій у виробництві продукту, освоєння нових технологічних регламентів, нових видів технологічного обладнання і технологічного оснащення» [3].
Як приклад впровадження технологічної інновації візьмемо підприємство з виробництва цементу. Інновація буде стосуватися зміни мокрого способу виробництва клінкеру для цементу на сухий.
На рис.1 наведено зміну обсягів продажу цементу за 2 роки та зміну долі ринку, після впровадження інноваційної технології на підприємстві.
Рис.1. Порівняння обсягів продажу цементу за 2013-2014 рр.
Складено автором за даними підприємства
Нові прогресивні технології виробництва дозволяють створити нові продукти або удосконалити існуючі. Від рівня розвитку технологій залежать масштаби використання інновацій, що обумовлює інноваційний розвиток підприємства у довгостроковому періоді, а перехід підприємства від одного рівня технологій до іншого дозволяє як забезпечувати стабільні конкурентні переваги так і підвищувати конкурентоспроможність.
Список використаних джерел:
1. Трещов М. М. Економічна сутність поняття конкуренто-спроможність підприємства та специфіка її формування в аграрних підприємствах. / М. М. Трещов // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету : наук.-теорет., наук.-практ. журн. УДК 338.516.22.009.12 © 2011
2. Шумпетер Й. Теорія экономического развития (Исследование предпринимательской прибыли, кредита, процента и цыклаконьюктуры): Пер. с нем. / Й. Шумпетер– М.: Прогресс, 1982. – 453 с.
3. Шамина Л. К. Особенности внедрения технологи ческих инноваций. [Електронний ресурс] / Л. К. Шамина, О. И. Самсонова // Экономика и экологический менеджмент : электр. науч. журн. — 2011. — № 1. — Режим доступу: http://economics. open-mechanics.com/articles/318.pdf.
|