:: ECONOMY :: АНАЛІЗ РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНО-ДЕМОГРАФІЧНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ :: ECONOMY :: АНАЛІЗ РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНО-ДЕМОГРАФІЧНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ
:: ECONOMY :: АНАЛІЗ РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНО-ДЕМОГРАФІЧНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 35

Термін подання матеріалів

20 листопада 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

АНАЛІЗ РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНО-ДЕМОГРАФІЧНОЇ СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ

 
08.04.2015 10:25
Автор: Демкович Оксана Володимирівна, аспірантка, Львівська державна фінансова академія
[Секція 5. Банківська справа. Фінанси, грошовий обіг та кредит;]

Демографічний чинник є одним із визначальних для забезпечення стабільного й безпечного розвитку держави, а проблеми оптимального демографічного розвитку слід розглядати як першочергові інтереси держави, як фактор і водночас як результат її функціонування. Від демографічних характеристик працездатного населення і показників демографічного розвитку залежить розвиток трудового потенціалу і, як результат, величина сукупного національного доходу. Подолання демографічної кризи і досягнення сталого демографічного розвитку, нормалізація відтворення населення є тривалим і складним процесом. При цьому зміст реального виходу з демографічної кризи полягає не стільки в подоланні депопуляції, скільки у підвищенні якості населення, збереженні та відтворенні його життєвого і трудового потенціалу. Подолання кризових проявів найгостріших проблем демографічного розвитку на сьогодні є найактуальнішим завданням українського суспільства, вирішення якого потребує цілеспрямованого комплексного державного впливу на відповідні процеси.

Природною основою демографічного стану в Україні є народонаселення. Його кількість та склад залежать від показників відтворення населення. Відтворення населення - це природний та механічний рух населення, що визначається сукупністю процесів народжуваності та смертності, що визначають розміри природного приросту. Природний приріст - це співвідношення між кількістю народжених і померлих за рік в перерахунку на 1000 чол. Природний приріст обчислюється в проміле (‰), може мати позитивне, негативне і нульове значення. Ці показники визначають збільшення, зменшення або незмінність населення. Під приростом населення розуміють збільшення чисельності жителів будь-якої території (області, району, населеного пункту) за будь-який проміжок часу (рік, період між переписами тощо) [1].

Досліджуючи вище зазначені показники за останнє десятиліття по Україні, можна сказати, що однією з проблем соціально-економічного розвитку України є відчутне загострення демографічної ситуації. Підтвердженням цього є насамперед те, що за останні роки в умовах, коли на території України не було ані збройних конфліктів, ані епідемій чи природних катаклізмів, чисельність її населення зменшилась на 4,9 млн. осіб. Результатом скорочення чисельності населення стає деформація всіх основних демографічних показників: тривалості життя, статево-вікової структури населення, шлюбності, розлучуваності, еміграції тощо в бік їх погіршення [2].

Для сучасної демографічної ситуації в Україні характерні:

1. різке зменшення народжуваності, збільшення смертності і відсутність природного приросту;

2. постаріння населення, збільшення «навантаження» на працездатну його частину;

3. скорочення тривалості життя як чоловіків, так і жінок;

4. погіршення здоров’я нації;

5. інтенсифікація міграційних процесів, вплив яких на демографічні та соціально-економічні показники суперечливий і нерідко негативний [3].

Станом на 2014 р. в Україні, за оцінкою, проживало 45 426,2 тис. осіб. Упродовж січня-грудня 2013 р. чисельність населення зменшилась на 126,8 тис. осіб. 

Загальне скорочення чисельності населення відбувається виключно за рахунок природного скорочення (158,7 тис. осіб), яке спостерігалось в усіх регіонах країни, крім Волинської, Рівненської, Закарпатської областях та м. Києві, де зареєстровано природний приріст населення – 1034, 2889, 3689, 5302 осіб відповідно. Також, зберігається значна диференціація рівня народжуваності: від 9,1 народжених на 1000 жителів у Луганській до 15,1 у Рівненській областях (рис.1) [4, с. 10-11].





Рис. Кількість народжених у 2006-2013 рр. (тис. осіб) [4, с. 11]




У січні-грудні 2013 р. рівень смертності в середньому по Україні склав 14,6 померлих на 1000 жителів, водночас в Чернігівській області цей показник найвищий – 18,6 померлих на 1000 жителів, а найнижчий – у м. Києві 9,8 померлих на 1000 жителів.

Протягом 2013 р. зафіксовано міграційний приріст населення – 31,9 тис. осіб, однак, в порівнянні з 2012 р. міграційний приріст населення зменшився на 48,4 %.

Для населення України характерне старіння населення. Внаслідок постійного зниження народжуваності впродовж останнього століття, частка дітей знизилась з приблизно 40% на початку ХХ ст. століття до 15% на поч. ХХІ ст. Частка працездатного населення змінювалася повільно і коливалась у межах 60% - 62%. Натомість, зі збільшенням тривалості життя і зниженням смертності, спостерігалося зростання частки населення старше 60 років — від 3-4% на початку ХХ ст. до 21% на початку ХХІ ст.

Демографічна політика України в сучасних умовах повинна бути направлена не тільки на стимулювання народжуваності, але і на зміцнення сім'ї, підвищення матеріального добробуту людей, зниження захворюваності і смертності.

Отже, демографічні процеси не можуть залишатися без уваги держави, оскільки вони торкаються найважливіших сфер життя людей і рівня економічного розвитку країни.

Тому на наш погляд для покращення демографічної ситуації в Україні, необхідно вжити наступні заходи:

- розробити програми та заходи, що пояснюють коротко та довгострокові переваги здорового способу життя це в першу чергу відноситься до молодого покоління;    

- використовувати податки, тарифи, правові положення та норми для широкого запровадження заходів на підтримку здорового способу життя; 

- подолання бідності, запобігання розвиткові хронічної та успадкованої бідності на основі зростання доходів та рівня життя всього населення;

- забезпечення ефективної зайнятості, яка має стати надійною гарантією належного рівня життя не тільки для самого працюючого, а і для його утриманців.




Список використаних джерел:

1. Назарова Г.С., Марченко С.К. Демографічний стан в Україні та проблеми що з ним пов’язані [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rusnauka.com/30_NIEK_2011/Economics/5_96257.doc.htm 

2. Лібанова Е.М., Щербина О.І.  Шлюб, сім'я та дітородні орієнтації в Україні. - К.: АДЕФ-Україна, 2008.

3. Жилка Н. Стан репродуктивного здоров’я в Україні (медико-демографічний огляд)/ ЖилкаН., Іркіна Т., Сташенко В. – К.: Ін-т економіки НАН України, 2001.- 68 ст.

4. Державний комітет статистики: Соціальний звіт за 2013 рік. 64 ст. 




Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
СТРАХОВІ БРОКЕРИ ТА СПЕЦИФІКА ЇХ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ
23.04.2015 16:24
ПОНЯТТЯ ІНТЕРЕСУ В СТРАХОВИХ ВІДНОСИНАХ
23.04.2015 16:03
ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ СПОЖИВАЧІВ НЕБАНКІВСЬКИХ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ
23.04.2015 15:49




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.888 сек. / Mysql: 1570 (0.766 сек.)