Ефективне функціонування ринкової економіки забезпечують реальні ресурси, які акумулюються через банківські установи у формі залучених депозитів. Найнезахищенішими вкладниками є фізичні особи, оскільки вони не завжди кваліфіковано можуть оцінити фінансовий стан банку. За таких умов світова практика показує ефективність запровадження державної системи гарантування вкладів для фізичних осіб. В Україні така створено у вересні 1998 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, діяльність якого регулюється спеціальним законом [1].
Основна мета діяльності – захист прав та законних інтересів вкладників банків, гарантування вкладів фізичних осіб. Фонд гарантує кожному вкладнику фізичній особі банка-учасника Фонду відшкодування коштів за його вкладами, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку [2].
Адміністративна рада ФГВФО збільшувала розмір гарантованої суми вкладів 11 разів із 500 грн. до 200000 грн., який є законодавчо встановлений та не підлягає зменшенню. Гарантована сума відшкодування відіграє важливу роль у зміцненні довіри вкладників до банківської системи. Проте в умовах економічної та соціальної кризи 2014 р., показники депозитів фізичних осіб на кінець року, порівняно із початком, мали тенденцію до зменшення: загальна сума вкладів фізичних осіб (на 31 млрд. грн., 7,7%), кількість вкладників (на 2 млн.) та середній розмір вкладу (на 298 грн.) (табл. 1).
Таблиця 1
Дані про вклади фізичних осіб в банках-учасниках ФГВФО 2014 р.
Гарантування вкладів ФГВФО здійснює за такими умовами (рис.2.)
Рис. 2. Основні умови гарантування вкладів ФГВФО
ФГВФО є основою системи страхування вкладів, елементом резервної системи України та, разом із НБУ, регулятором банківської системи.
Список використаних джерел:
1. Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» № 4452 – VI від 23.02.2012.
2. Закон України «Про банки і банківську діяльність» від 07.12.2000 № 2121 – ІІІ.
Науковий керівник: Подольчак Н.І., к.е.н., доц. кафедри обліку та аналізу, Національний університет «Львівська політехніка»
|