|
|
|
АНТИКРИЗОВЕ ФІНАНСОВЕ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ
|
14.11.2014 19:37 |
Автор: Гук Ольга Володимирівна, кандидат економічних наук, доцент; Краснощок Аліна Олександрівна, студентка, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»
|
[Секція 1. Економіка та підприємництво;] |
На даному етапі розвитку Україна перебуває в періоді загострення соціально-економічних проблем, що несприятливо впливають на її економічне становище. Ринкові умови господарювання стають все більш жорсткими, зростають вимоги споживачів, і багато підприємств в Україні знаходяться в кризовому стані або на межі банкрутства. Тому, питання запобігання настання кризових явищ набуває особливої актуальності. Турбулентне середовище, нестабільні умови функціонування та процес трансформації на підприємствах зумовлюють необхідність здійснення антикризового управління, адже його основною метою є розробка та нейтралізація найбільш небезпечних економічних явищ, які і призводять до кризи. Антикризове управління є мікроекономічною категорією і відображає виробничі відносини, що формуються на рівні підприємства при його оздоровленні або ліквідації [1, 27]. Фінансову кризу на підприємствах характеризують за трьома параметрами: 1) фактори виникнення кризи та зниження рентабельності підприємства; 2) вид кризи; 3) стадія розвитку кризи. Виокремлення даних ознак дозволяє виявити фінансову неспроможність підприємства та сформувати перелік антикризових заходів. Відомо, що загальних заходів, щодо ліквідації кризи не існує, але антикризове управління дає можливість розглядати кризові ситуації на підприємствах та аналізувати шляхи вирішення проблем. Для підтримання фінансової рівноваги, забезпечення фінансової стабільності, прибутковості та платоспроможності потрібно так організувати роботу підприємства, щоб операційна, інвестиційна та фінансова діяльність здійснювалася з врахуванням вимог політики антикризового фінансового управління. Механізм антикризового управління повинен здійснюватися поетапно (рис.1) [2, 98].
Рис.1. Етапи реалізації механізму антикризового управління на підприємстві
Інноваційна діяльність як елемент формування ефективної антикризової політики підприємств сприяє запобіганню розвитку кризи на підприємствах. Ретроспективний аналіз свідчить, що тільки модернізація та постійні впровадження нововведень можуть стати гарантом довгострокової стійкості та стабільності. В Україні відбуваються позитивні тенденції інноваційного розвитку, які мають перемінний характер, що зумовлене відсутністю довгострокових планів та ефективної законодавчої бази з боку держави. Щоб запобігти кризовим ситуаціям доцільно використати наступні перетворення антикризового характеру: - застосування інноваційних технологій, з метою покращення процесу виробництва; - ефективне використання науково-технічного потенціалу підприємства; - виготовлення продукції лише на основі вивчення попиту; - забезпечення високої якості продукції та обслуговування споживачів; - застосування політики обмеженого бюджету; - посилений контроль за своєчасним погашенням дебіторської заборгованості; - постійний аналіз збуту готової продукції з метою забезпечення зростання обсягу реалізації. Таким чином, антикризове фінансове управління повинне здійснюватись безперервно на кожному підприємстві і становити систему заходів, спрямованих не тільки на вихід підприємства з фінансової кризи, але й на запобігання виникнення кризової ситуації.
Список використаних джерел: 1. Теория и практика антикризисногоуправления: учеб. / [Базаров Г.З., Беляев С.Г., Белых Л.П.]; под ред. В.И. Кошкина. – М.: Закон и право: ЮНИТИ, 1996. – 469 с. 2. Василенко В.О. Антикризовеуправлінняпідприємством: [Навч.Посібник]. / В.О. Василенко - К.: ЦУЛ, 2003. - 504 с.
|
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
|
|
|