|
|
|
РЕЙТИНГ ІННОВАЦІЙ УКРАЇНИ ТА ЧЕСЬКОЇ РЕСПУБЛІКИ У КОНТЕКСТІ ГЛОБАЛЬНОГО ІНДЕКСУ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ
|
02.10.2014 20:23 |
Автор: Дейнека Ольга Сергіївна, студентка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут»
|
[Секція 7. Інвестиційно-інноваційні процеси в економіці;] |
Відомо багато способів підвищення конкурентоспроможності, одним з яких є впровадження інновацій. Між конкурентоспроможністю та інноваціями простежується певний взаємозв'язок. Інновації є важливим елементом для оцінки конкурентоспроможності будь-якої країни. Розглянемо цей чинник в розрізі Глобального індексу конкурентоспроможності (The Global Competitiveness Index), який щорічно з 2004 року складається Всесвітнім економічним форумом (World Economic Forum). Динаміку зміни позицій країн в рейтингу інновацій упродовж 2011 – 2014 рр. наведено на рис. 1. Для порівняння оберемо Чеську Республіку, для якої інновації стають одним з найважливіших факторів, визначаючи інтенсивний характер економічного зростання країни.
Рис. 1. Позиції в рейтингуінновацій за 2011 – 2014 роки
Складено автором за [1]. Бачимо, що рейтинг інновацій в Україні нестабільний. Її позиції то піднімаються, то різко опускаються. Це може бути пов’язано з витоком кваліфікованих кадрів з країни, з нестабільною політичною та економічною ситуацією. Позиції Чехії в рейтингу інновацій є стабільними. Щодо зменшення їх в рейтингу - найчастіше таке явище пов’язанозі зростанням показника в інших країнах, які аналізуються. В таблиці 1 наведена динаміка показників, що входять до чинника «Інновації» за 2011 - 2014 роки.
Таблиця 1 Динаміка показників, що входять до чинника «Інновації»
Джерело [1].
Рейтинг України за показником «Інновації» у 2014-2015 рр. відповідає 81-му місцю. Найбільший вплив на підвищення значення цього рейтингу у 2014-2015 рр. порівняно з попереднім періодом мала зміна таких його складових, як: якість науково-дослідних інститутів (+2 позиції), видатки компаній на дослідження і розвиток(+46 позицій), державні закупівлі новітніх технологій і продукції (-5 позицій), наявність вчених та інженерів (-2 позиції), кількість патентів, отриманих у США на 1 млн. населення (без змін). За показником «інноваційна спроможність» Україна змістилася різко вниз на 42 позиції у 2013 році та піднялася на 18 у 2014 році. Це пов’язано з тим, що вітчизняні підприємства більшою мірою використовують іноземні технології шляхом отримання ліцензій, ніж власні розробки та дослідження [2]. Рейтинг Чеської Республіки за показником «Інновації» у 2014 - 2015 рр. змінився не істотно, на нього особливо вплинули такі чинники, як : якість науково-дослідних інститутів (-10 позицій), взаємозв’язки університетів з промисловістю у сфері досліджень і розвитку(-7 позицій), державні закупівлі новітніх технологій і продукції (+17 позицій),наявність вчених та інженерів (+9 позицій), кількість патентів, отриманих у США на 1 млн. населення (-1 позиція). Підсумки дослідження інноваційного розвитку України останніх років свідчать про підвищення ролі цілеспрямованої державної політики, орієнтованої на підтримку цілісності інноваційного процесу - від наукової розробки до інвестування масового виробництва. Це сприяло покращенню місця України у міжнародних рейтингах [2]. Державна інноваційна політика як частина соціально-економічної політики Чеської Республіки повинна бути спрямована на побудову високоефективної, гнучкої і сприйнятливої до нововведень економіки, мобілізацію економічного і науково-технічного потенціалу країни для прискорення переходу економіки країни на інноваційний шлях розвитку [3].
Список використаних джерел : 1. The Global Competitiveness Report 2011–2014.[Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.weforum.org/reports 2. Український інститут науково-технічної і економічної інформації [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.uintei.kiev.ua/viewpage.php?page_id=492 3. Досвід Чехії щодо формування інноваційної політики. // Побірченко В.В., к. геогр.н., доцент, Логасюк Ю.А., магістрант, ТНУ імені В.І.Вернадського / Экономика Крыма №1(42), 2013 год.
|
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
|
|
|