:: ECONOMY :: ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ У ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ :: ECONOMY :: ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ У ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
:: ECONOMY :: ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ У ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
 
UA  RU  EN
         

Світ наукових досліджень. Випуск 36

Термін подання матеріалів

17 грудня 2024

До початку конференції залишилось днів 0



  Головна
Нові вимоги до публікацій результатів кандидатських та докторських дисертацій
Редакційна колегія. ГО «Наукова спільнота»
Договір про співробітництво з Wyzsza Szkola Zarzadzania i Administracji w Opolu
Календар конференцій
Архів
  Наукові конференції
 
 Лінки
 Форум
Наукові конференції
Наукова спільнота - інтернет конференції
Світ наукових досліджень www.economy-confer.com.ua

 Голосування 
З яких джерел Ви дізнались про нашу конференцію:

соціальні мережі;
інформування електронною поштою;
пошукові інтернет-системи (Google, Yahoo, Meta, Yandex);
інтернет-каталоги конференцій (science-community.org, konferencii.ru, vsenauki.ru, інші);
наукові підрозділи ВУЗів;
порекомендували знайомі.
з СМС повідомлення на мобільний телефон.


Результати голосувань Докладніше

 Наша кнопка
www.economy-confer.com.ua - Економічні наукові інтернет-конференції

 Лічильники
Українська рейтингова система

ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ У ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 
17.12.2013 17:34
Автор: Сойма Світлана Юріївна, кандидат економічних наук, доцент кафедри міжнародного бізнесу, логістики та менеджменту Ужгородського національного університету
[Секція 8. Світова економіка та міжнародні відносини;]
Анотація. У статті досліджуються особливості зовнішньоекономічної діяльності Закарпатської області. Проаналізовано основні показники результативності зовнішньоторговельної діяльності та основні тенденції в прямому іноземному  інвестуванні Закарпатської області.
Ключові слова: зовнішньоекономічна діяльність, регіон, експорт, імпорт, сальдо зовнішньої торгівлі, зовнішньоторговельні зв’язки, зовнішньоторговельний оборот, прямі іноземні інвестиції

На сучасному етапі трансформації економічної системи України та її регіонів  особливу актуальність набувають міжнародні еко¬номічні господарсько-торгівельні відносини, у сферу яких вхо¬дять обмін товарами і послугами, спеціалізація і кооперація виробництва, науково-технічне співробітництво, надання економічного і технічного сприяння, створення спільних підприємств та інші форми економічного співробітництва.
Метою даної роботи є визначення основних тенденцій у зовнішньоекономічній діяльності Закарпатської області на основі  опублікованих статистичних матеріалів актуального поточного етапу.
Значне місце в економічній діяльності регіону займають зовнішньоекономічні операції, які характеризуються великим розмаїттям.
Зовнішня торгівля була і є важливою формою зовнішньоекономічних відносин. На сучасному етапі вона характеризується швидким зростанням, яке значно випереджає збільшення світового виробництва. Такі тенденції характерні і для України та її регіонів, зокрема для Закарпатської області.
Дослідження статистичних даних показали, що за 2012 р. обсяг експорту товарів та послуг Закарпатської області становив 1450,6, а імпорту 2048,5 млн. дол. США.  Сальдо зовнішньоторговельного балансу області становило 597,9 млн. дол. [6, с. 191]. 
У зовнішньоекономічній діяльності як України, так і її регіонах важлива роль відводиться прямим іноземним інвестиціям, які є внесками нерезидентів до статутного фонду підприємства резидента, що забезпечить права власності нерезидентів на придбані майно, майнові комплекси, або на акції, облігації та інші цінні папери, та складають не менше 10 % вартості статутного фонду підприємства-резидента, а також інвестиції, що отримані в результаті укладання концесійних договорів та договорів про спільну інвестиційну діяльність. До категорії прямих інвестицій відносяться кредити та позики, що надійшли від прямих інвесторів [8, с. 258].
Зовнішньоекономічна діяльність Закарпатської області проявляється як в прямих іноземних інвестиціях, так і в реалізації інвестиційних проектів на територіях пріоритетного розвитку та у СЕЗ „Закарпаття” за видами економічної діяльності про, що свідчать нашi дослiдження:
• з прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в економіку області першість належить секції D – переробній промисловості, по якій вони збільшились за період з 2001 по 2012 р. більше ніж у 4 рази, в той час як в цілому за всіма видами економічної діяльності вони зросли тільки в 3,7 рази;
• провідними видами економічної діяльності в переробній промисловості були підсекції DК, DL, DМ – машинобудування (виробництво машин та устаткування, електричного, електронного, оптичного та транспортних засобів), на які у 2009 р. припало більше 96,3 млн. дол. США, або 27,1 % від загального обсягу ПІІ в економіку області, а у 2012 р. 105, 4 млн. дол. США або 26% від загального обсягу ПІІ в економіку області за аналізований період обсяг їх збільшився більше ніж у 14 разів;
• другу позицію займає підсекція DA – виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, частка якої щодо ПІІ в економіку області становила понад 68,9 млн. дол. США, або 16,9 % до підсумку;
• третю позицію займає підсекція DD – оброблення деревини та виробництво виробів з деревини (крім меблів), на яку припало майже 6,1 %, або 24,5 млн. дол. США всього обсягу прямих іноземних інвестицій в економіку  області;
• четверту позицію в переробній промисловості регіону займає підсекція DB – легка промисловість (текстильне виробництво, виробництво одягу, хутра та виробів з хутра), на яку припало понад 19,8 млн. дол. США, або 5 % всього обсягу прямих іноземних інвестицій;
• в секцію А – сільське господарство, мисливство, лісове господарство прямі іноземні інвестиції збільшились лише в 1,7 рази за аналізований період (2012 порівняно з 2001 р.), але частка їх в загальному обсязі таких інвестицій незначна і в 2012 р. становило лише 0,7 % до всього обсягу таких інвестицій;
• прогресує в іноземних інвестиціях секція І – діяльність транспорту та зв’язку, в яку до 2009 р. надійшло 17,5 млн. дол. США прямих іноземних інвестицій, або 5 % до всього обсягу, а в 2012 р. вже майже 30  млн. дол. США прямих іноземних інвестицій, або 7,4 % до всього обсягу
Висновки.  При співставленні зростання валового регіонального продукту та зовнішньоторговельного обороту товарами і послугами виявлено, що цей показник  відповідає світовим тенденціям щодо випереджаючого збільшення ЗТО порівняно з ВВП.
Управлінню зовнішніх економічних зв’язків ОДА та органам самоорганізації підприємців доцільно здійснювати більш ефективну підтримку та координацію напрямків діяльності суб’єктів міжнародного бізнесу, як резидентів, так і нерезидентів, що здійснюють економічну діяльність в області, оскільки спостерігається негативна для економіки регіону тенденція спаду зовнішньоторговельної діяльності регіону.
Дослідження засвідчують, що прямі іноземні інвестиції в економіку Закарпатської області активно зростали до 2008 р., а з 2009 р. проявилась спадна тенденція внаслідок світової фінансової кризи. Але починаючи з 2010 року пряме іноземне інвестування в економіку області мало незначну позитивну динаміку. Зокрема з прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в економіку області першість належить секції D – переробній промисловості, по якій вони збільшились за період з 2001 по 2012 р. більше ніж у 4 рази, в той час як в цілому за всіма видами економічної діяльності вони зросли тільки в 3,7 рази; негатина тенденція спостерігалась щодо підсекцій DD – оброблення деревини та виробництво виробів з деревини (крім меблів) та Е – виробництво та розподілення електроенергії, газу та води на які припадало лише 6,1 %, або 24,5 млн. дол. США всього обсягу прямих іноземних інвестицій в економіку  області та 0,2%, або 987 тис. дол. США відповідно.  У 2012 році обсяг прямих іноземних інвестицій за цими видами економічної діяльності зменшився на 60 та 85% відповідно у порівнянні із 2011 роком.
Abstract. The article investigates the peculiarities of foreign economic activity of the Transcarpathian region. The main measures of foreign economic activity efficiency and the key tendencies in the direct foreign investment in the Transcarpathian region are analized.
Key words: foreign economic activity, region, export, import, balance of foreign trade, foreign trade ties, foreign trade, direct foreign investment.
Анотация. В данной статье исследованы особенности внешнеэкономической деятельности Закарпатской области. Проведен анализ показателей результатов внешнеторговой деятельности и основных тенденций в прямом иностранном инвестировании Закарпатской области.
Ключевые слова: внешнеэкономическя  деятельность, регіон, государственное регулирование, внешнеторговые связи, экспорт, импорт, внешнеторговый оборо,  прямые иностранные инвестиции.

Список використаних джерел
1. Економічна енциклопедія : [у 3 т.]. – Київ : Видавничий центр «Академія», 2002. / голова редакційної ради : Гаврилишин Б. Д. (голова) [та ін.]. Т. 1 / [відп. редактор Мочерний С. В. та ін.]. – 2002. – 864 с.
2. Кравченко В. І. Місцеві фінанси України: [навч. посібник] / В. І. Кравченко. – К.: Знання, 1999. – 487 с.
3. Передрій О.С. Міжнародні економічні відносини: [навч. посібник] / О. С. Передрій. – Ужгород, 2005. – 224 с.
4. Статистичний щорічник Закарпаття за 2009 / Головне управління статистики у Закарпатській області / за ред. Г. Д. Гриник.  – Ужгород, 2010.
5. Статистичний щорічник Закарпаття за 2011 / Головне управління статистики у Закарпатській області / за ред. Г. Д. Гриник.  – Ужгород, 2012. – 189 с.
6. Статистичний щорічник Закарпаття за 2012 / Головне управління статистики у Закарпатській області / за ред. Г. Д. Гриник.  – Ужгород, 2013. – 191 с.
7. Статистичний щорічник України за 2009 рік /Державний комітет статистики України / За ред. О. Г. Осауленка. – К. : Видавництво „Консультант”, 2010 – 566 с
8. Статистичний щорічник України за 2011 рік /Державний комітет статистики України / За ред. О. Г. Осауленка. – К. : Видавництво „Консультант”, 2012 – 566 с


Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License

допомогаЗнайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter


 Інші наукові праці даної секції
ФОРМИРОВАНИЕ СИСТЕМЫ УПРАВЛЕНИЯ ПЕРСОНАЛОМ В СФЕРЕ ТУРИЗМА И ГОСТЕПРИИМНОСТИ ПРЕДПРИЯТИЙ ИРАКА
17.12.2013 16:18
К ВОПРОСУ О ВНЕШНЕТОРГОВОЙ ПОЛИТИКЕ УКРАИНЫ
17.12.2013 15:47




© 2010-2024 Всі права застережені При використанні матеріалів сайту посилання на www.economy-confer.com.ua обов’язкове!
Час: 0.299 сек. / Mysql: 1599 (0.238 сек.)