|
|
|
ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ СПІЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ БЕЗ СТВОРЕННЯ ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ В НАФТОГАЗОВІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
|
08.04.2013 15:53 |
Автор: Орлова Валентина Кузьмівна, кандидат економічних наук, професор, завідувач кафедри обліку і аудиту Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу; Кафка Софія Михайлівна, кандидат економічних наук, доцент кафедри обліку і аудиту Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу; Чедлєєва Олена Михайлівна, асистент кафедри обліку і аудиту Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу
|
[Секція 3. Облік, статистика і аудит;] |
Нафтогазовидобувні підприємства, як і підприємства інших галузей економіки, можуть здійснювати спільну діяльність без створення юридичної особи (надалі СД). Згадка про облік є в п. 19 і 20 П(С)БО 12 «Фінансові інвестиції». Однак цього не достатньо, щоб вести облік операцій, пов’язаних зі спільною діяльністю. Тому наказом Міністерства фінансів України від 30 грудня 2011 року № 1873 затверджені Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку спільної діяльності без створення юридичної особи (надалі Метод рекомендації 1873). В додатках до цих Методичних рекомендацій наведені приклади бухгалтерського обліку і складання балансу в умовах спільної діяльності. Розглянемо основні моменти обліку спільної діяльності. Насамперед, облік спільної діяльності веде оператор (уповноважена учасниками спільної діяльності особа) окремо від результатів власної господарської діяльності, використовуючи для цього окремі регістри бухгалтерського обліку. На підставі цих реєстрів складається окремий Баланс. Порядок обліку господарських операцій в межах спільної діяльності звичайний, але є особливості, пов’язані з створенням СД і відображенням в обліку і звітності активів, зобов’язань та фінансових результатів. Отримані внески від учасників, як вклад в СД, обліковуються оператором на субрахунку 551 “Довгострокові вклади по спільній діяльності”, якщо договір спільної діяльності укладено на термін більше року, або на субрахунку 6851 “Вклади до спільної діяльності”, якщо договір щодо спільної діяльності укладений на термін до року. Передачу учасником активів, як вкладу в СД, відображають за кредитом відповідних активів (гроші, основні засоби, матеріали та інше) та дебетом субрахунку 1831 “Довгостроковий вклад в спільну діяльність”, якщо договір СД укладено на строк, більше ніж один рік, а якщо договір спільної діяльності укладено на термін до року, то на субрахунку 3771 “Вклади в спільну діяльність”. Вклад учасника у спільну діяльність трудовою участю відображається за кредитом субрахунків 661 “Розрахунки за заробітною платою” у частині заробітної плати і 651 “За розрахунками із загальнообов’язкового державного соціального страхування” у частині єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та дебетом субрахунку 1831 або 3771. Поточні розрахунки між учасниками та СД відображають на субрахунках 3772 “Розрахунки по спільній діяльності” та 6852 “Розрахунки по спільній діяльності”, тобто окремо від розрахунків за вкладами в СД. В Методичних рекомендаціях № 1873 наведені приклади відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій зі СД та приклади складання окремого балансу спільної діяльності .
Список використаних джерел: 1. Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку спільної діяльності без створення юридичної особи. Затверджені Наказом Міністерства фінансів України 30.12.2011 р. № 1873 – [Чинне] - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.buhgalter911.com/Res/Zakoni/MetodRek/sovm_deyat.aspx - Назва з екрану. 2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 12 "Фінансові інвестиції". Затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 26 квітня 2000 року № 91 – [Чинне] - [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.minfin.gov.ua/ file/link/340526/file/ Положення%20(стандарт)% 20бухгалтерського % 20обліку% 2012%20Фінансові%20інвестиції.pdf - Назва з екрану.
|
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
|
|
|