Агропромисловий комплекс Івано-Франківщини є органічною складовою частиною народногосподарського комплексу України, його специфіка визначається природокліматичними умовами, характером виробництва, що склався історично, віковою структурою населення, його світоглядом і т.д. В той же час необхідно зауважити, що в цілому динаміка розвитку сільськогосподарського виробництва на Івано-Франківщині відображає ті ж тенденції, що мають місце в аграрному секторі економіки України на сучасному етапі. В 2005 році загальний обсяг валової продукції сільського господарства в Івано-Франківській області склав 4 млрд. 251 млн. 900 тис. грн., в тому числі в господарствах населення – 3 млрд. 833 млн. 100 тис. грн., в сільськогосподарських підприємствах – 369 млн. 500 тис. грн., у фермерських господарствах було вироблено продукції на суму 49 млн. 300 тис. грн. Більш ж повне уявлення про специфіку сільського господарства Івано-Франківщини, особливості його розвитку за останні 7 років дають дані табл.1 (див. табл. 1) [Тут і надалі використано дані Івано-Франківського обласного управління статистики].
Таблиця 1.
Особливості динаміки сільськогосподарського виробництва в Івано-Франківській області
Вже побіжний аналіз приведених даних дає змогу зробити ряд важливих висновків. По-перше, суттєва зміна співвідношень в загальних обсягах виробництва питомої ваги господарств населення і сільськогосподарських підприємств: частина перших з них скоротилася з 90,1% у 2005 році до 72,1% у 2011-у за рахунок відповідного зростання питомої ваги сільськогосподарських підприємств (з 8,7% до 25,5% за вказаний період). В контексті приведеного з певною долею умовності особливістю можна вважати й те, що питома вага фермерських господарств за розглядуваний період не зазнала суттєвих змін і знаходилася у межах 1,2-2,4% загальних обсягів виробництва. По-друге, слід окремо виділити те, що якщо за вказаний період спостерігалася відносна стабілізація пропорцій продукції рослинництва і тваринництва як в цілому по сільському господарстві області (відповідно у межах 37,4%-44,4% і 56,9%-62,6%), так і в такому його підвиді як господарства населення (у межах 35,5%-45,4% і 54,6%-57,9%), то в сільськогосподарських підприємствах в цілому мала місце досить-таки чітко виражена тенденція зменшення в загальних обсягах виробництва господарств вказаного виду питомої ваги рослинництва (з 49,7% у 2005 році до 37,2% у 2011-у) за рахунок відповідного зростання питомої ваги тваринництва (з 50,3% до 62,8% у зазначені роки). В контексті вищесказаного не можна не відмітити, що у фермерських господарствах, незважаючи на їх, по суті, незначну питому вагу в загальних обсягах сільськогосподарського виробництва в цілому по області, має місце діаметрально протилежна тенденція: зростання питомої ваги в загальних обсягах валової продукції господарств вказаного підвиду продукції рослинництва – з 79,5% у 2005 році до 88,7% у 2011-у за рахунок відповідного зниження частини продукції тваринництва – з 20,5% до 11,3% за вказані роки, що, з врахуванням всього вищесказаного може бути предметом окремого розгляду. Розглянута на базі табл. 1 специфіка сільськогосподарського виробництва на Івано-Франківщині, вважаємо, була б недостатньо повною без врахування темпів зростання (зниження) обсягів валової продукції як в розрізі основних видів господарств, так і в таких його складових як рослинництво і тваринництво в кожному з них:
Таблиця 2.
Темпи зростання (зниження) обсягів сільськогосподарського виробництва на Івано-Франківщині
Тут найбільш очевидними є такі висновки: По-перше, в цілому по сільському господарству Івано-Франківської області за період 2005-2011 роки спостерігалася тенденція зростання загальних обсягів виробництва (за вказаний період воно становило 121,7%), причому темпи зростання обсягів продукції рослинництва випереджали темпи зростання продукції тваринництва (зростання відповідно становило 125,3% і 119,1% за вказані роки). По-друге, зазначені темпи зростання обсягів сільськогосподарського виробництва на Івано-Франківщині досягнуті, в основному, за рахунок стрімкого зростання обсягів валової продукції сільськогосподарських підприємств: по господарствах вказаного виду зростання склало у 2011 році 356,9% у порівнянні з 2005р., причому, що цікаво, темпи зростання обсягів продукції рослинництва у сільськогосподарських підприємствах області, навпаки, значно поступилися темпам зростання обсягів виробництва у тваринницькій галузі (відповідно 267,1% і 447,2% у зазначений період). В контексті і з врахуванням всього вищесказаного напрошується узагальнюючий висновок, що сільськогосподарські підприємства області в своїй діяльності дедалі частіше починають спеціалізуватися на виробництві продукції тваринництва, що, само по собі, багато про що говорить. Аналогічні, відносно високі темпи зростання обсягів виробництва мали місце і в такому підвиді господарств, як фермерські (259,4% у 2011 році у порівнянні з 2005), хоча динаміка розвитку в них таких складових як рослинництво й тваринництво в цілому відображає ті ж тенденції, що спостерігаються по аграрному секторі Івано-Франківщини в цілому. Такі найважливіші характеристики особливостей динаміки сільськогосподарського виробництва в Івано-Франківській області на сучасному етапі розвитку.
Список використаних джерел: 1. Гончаров В.М., Зличенко Н.В. Шляхи підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва // Економіка АПК – 2012 – №2 – с.18-21. 2. Паленичак О.В. Раціональне землекористування в умовах збалансованого розвитку агропромислового виробництва // Економіка АПК – 2012 – №2 – с. 27-32.
|