|
|
|
АНАЛІЗ ОБСЯГІВ ПОДАТКОВИХ НАДХОДЖЕНЬ ДО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ ЗА 2011–2012 РОКИ
|
05.12.2012 16:40 |
Автор: Савчук Олександра Іванівна, студентка інституту економіки та менеджменту Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки
|
[Секція 6. Податкова система. Бюджетна система. Правові відносини в економічній системі;] |
Своєчасне наповнення дохідної частини Державного бюджету України є базою розбудови економіки держави та гарантією соціального забезпечення населення. Важливу роль у цьому процесі відведено податковим надходженням. Податки є регулятором перерозподілу валового внутрішнього продукту, вони відчутно впливають на економічні процеси в державі. Значний вклад у дослідження проблем формування вітчизняної системи оподаткування внесли такі українські та російські вчені: В. Геєць,Т. Єфименко, Я. Жаліло, В. Кудряшова, О. Коваленко, В. Мельник, В. Федоcов, Ф. Ярошенко та ін. [2, с. 9]. Податкові надходження формують близько 90 % надходжень до Державного бюджету України. Зменшення їхньої частки в загальному обсязі надходжень призводить до дефіциту бюджету, а як наслідок – до проблем у фінансуванні бюджетної сфери держави. Загальна сума доходів зведеного бюджету України за 9 місяців 2012 р. становила 317973,6 млн грн, що на 31157,0 млн грн, або на 10 % більше за аналогічний період 2011 р. Зведений бюджет за січень-вересень 2012 р. виконано із дефіцитом у сумі 21262,4 млн грн при річному плані із врахуванням внесених змін у сумі 35713,6 млн грн. Найбільші надходження у січні-вересні 2012 р. становили такі податки: податок на додану вартість, податок на прибуток підприємств та акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції). Їхній обсяг і приріст, у порівнянні із аналогічним періодом 2011 р., наведено у табл. 1.
Таблиця 1
Порівняння обсягів податкових надходжень за січень-вересень 2011 та 2012 рр.
Не зважаючи на всі позитивні тенденції у формуванні дохідної частини бюджету України, бачимо, що цього не достатньо щоб звести до мінімуму його дефіцит. Перш за все це пов’язано з недосконалою системою адміністрування податків і зборів. Її удосконалення сприятиме підвищенню ефективності збору податків, зростанню обсягів податкових надходжень до бюджетів різних рівнів і створенню умов для підвищення вірогідності їх прогнозування. Податки є одним із найважливіших видів державних доходів, що їх одержує держава на підставі своїх владних повноважень. Подальше зростання обсягів податкових надходжень тільки позитивно відображатиметься на соціально-економічному житті держави. Для цього слід ретельно прогнозувати їх обсяг, від якого залежить фінансово-бюджетна збалансованість і загальний розвиток держави. Державна скарбниця повинна наповнюватися стабільно та ритмічно.
Список використаної літератури: 1. Звіт про виконання плану роботи ДПС України за ІІІ квартал 2012 р. [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://sts.gov.ua 2. Бандурка О. М. Податкове право : навч. посіб. / О. М. Бандурка, В. Д. Полікарпов, С. М. Попова. – К. : Центр учбової літератури, 2012. – 312 с.
|
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
|
|
|