|
|
|
ОСОБЛИВОСТІ КАЛЬКУЛЮВАННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ НА ПІДПРИЄМСТВАХ МАШИНОБУДУВАННЯ
|
15.04.2012 15:02 |
Автор: Глузд Юлія Миколаївна, студентка Чернігівського державного технологічного університету
|
[Секція 3. Облік, статистика і аудит;] |
Важливе значення в сучасних умовах має питання щодо визначення методів обліку витрат і методів калькулювання на підприємствах машинобудування. Вибір методів визначається особливостями технологічних процесів і залежить від керівництва та бухгалтерії підприємства. Правильно обраний метод обліку витрат та калькулювання собівартості продукції допомагає мінімізувати витрати, підвищити якісні показники роботи і продукції, правильно встановити ціни, контролювати витратати, збільшити рівень прибутку та рентабельність виробництва. До нашого часу не існує єдиної думки, який метод обліку витрат та калькулювання собівартості продукції необхідно обрати для підприємств машинобудування. Це питання знаходиться постійно в центрі досліджень. Вагомий внесок у вирішення даної проблеми здійснили такі науковці: Ф. Ф. Бутинець, Р. А. Алборов, І. А. Басманов, В. Б. Івашкевич, С. Ф. Голова, З. В. Гуцайлюка, В. І. Єфіменко, Б. М. Литвина, В. Ф. Палій, М. Г. Чумаченка, В. С. Лень та інші. Метою даного дослідження є визначення методів обліку витрат та калькулювання собівартості продукції, вибір найефективнішого методу для зменшення витрат на підприємствах машинобудування. Залежно від видів продукції, її складності, типів організації виробництва (масове, серійне, індивідуальне) застосовуються відповідні методи обліку витрат. В таблиці 1 наведена характеристика цих методів. При застосуванні будь-якого з названих методів обліку в металообробці і машинобудуванні всі витрати обумовленні технологією і організацією виробництва: технічні витрати на матеріали, оплату праці робітників, на засоби праці і організаційно-управлінські – загальновиробничі і накладні витрати.
Кожен з методів має цілу низку як переваг, так і недоліків, кожне підприємство повинно самостійно підходити до вибору методу, який найбільш повно задовольняв би функціонування машинобудівного підприємства. Об’єкт калькулювання є одиниця продукції, тобто кінцевий продукт, виготовлений на підприємстві. Калькуляція – це заключний етап обліку витрат на виробництво і виходу продукції, у процесі якого визначеними прийомами і методами групуються витрати й обчислюється собівартість продукцію. Існує велика кількість методів калькулювання витрат, найбільш які підходять для машинобудівного підприємства наведені в таблиці 2.
Висновок: в умовах жорсткої конкуренції машинобудівні підприємства будь-якими силами намагаються втримати споживача і тому постійно підвищують свою конкурентоспроможність. Для успішності функціонування потрібно обрати метод, який буде найбільше підходити до особливостей підприємства допоможе оптимізувати витрати і збільшити прибутки підприємства. Все частіше практика вітчизняних підприємств переймає досвід закордонних компаній. Було розглянуто японські концепції стратегічного управління витратами. Застосування такого підходу дає змогу не тільки мінімізувати витрати, а й відкоригувати стратегію підприємства відповідно до умов, що склалися на ринку.
Список використаної літератури: 1. Безруких П. С. Облік та калькулювання собівартості продукції / П. С. Безруких. – М. : Фінанси, 2005. – 320 с. 2. Сопко В. В. Облік витрат і калькуляція собівартості продукції у промисловості / В. В. Сопко, О. М. Петрик. – К. Техніка, 2006. – 112 с.
|
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
|
|
|