|
|
|
ЯПОНСЬКИЙ ДОСВІД ВИКОРИСТАННЯ СУЧАСНИХ МАРКЕТИНГОВИХ ЗАХОДІВ У ГАЛУЗІ ТУРИЗМУ
|
17.02.2012 21:01 |
Автор: Кравчук Наталія Валеріївна, аспірант Львівського національного університету ім. Івана Франка
|
[Секція 2. Менеджмент. Маркетинг;] |
В останні десятиліття спостерігається тенденція зміни маркетингової політики на туристичному ринку Японії. Після закінчення Другої світової війни японська економічна система була повністю ізольована від зовнішнього світу. Ситуація, що склалася вимагала від підприємців і економістів серйозно проаналізувати основні методи управління, які вони використовували, причини недієвості даних методів, а також посилити увагу на впровадження маркетингових заходів, які б були зорієнтовані на задоволення потреб кожного клієнта. Основний спосіб виживання для Японії – максимально наблизитись до клієнта, а головним лозунгом став вислів «гарно продавати якісні товари і послуги за низькою ціною»[2]. У галузі туризму також відбулася трансформація поглядів, а саме став популярним маркетинг взаємодії, який пропагував принцип «від масштабності до індивідуальності» (рис.1).
Туристичні організації розглядали смаки і бажання туристів як вродженні риси, які потрібно задовольняти без роздумів. Але це не означало, що японські суб’єкти туристичної галузі виступали пасивними виконавцями побажань клієнтів. За допомогою чудово налагодженого зворотного зв’язку, вони враховували поради клієнтів, проте намагалися не випускати ініціативу зі своїх рук. Туристичні організації хотіли вести за собою споживачів, створюючи нові та сучасні турпродукти, а не опитувати туристів, які б турпродукти їм би хотілось мати. Але такий принцип роботи можливий лише тоді, коли постачальники туристичних послуг будуть впевненні у своїх можливостях створювати конкурентоспроможні продукти і правильно розумітимуть потреби споживачів. Вивчення думок туристів щодо їх власних побажань необхідно не для того, щоб неухильно їх виконувати, а щоб суб’єкти туристичної сфери змогли визначити реальну ситуацію про діючі потреби потенційних клієнтів і на основі цієї інформації розробляти відповідний турпродукт. Більшість японських туристичних компаній-лідерів стали такими завдяки тому, що змогли визначити потреби споживача раніше, глибше і повніше, чим він сам, а потім запропонували йому такі турпродукти, про існування яких він до появи їх на ринку і не підозрював. Компанії хотіли визначити не лише побажання туристів сьогодні, але передбачити, що вони захочуть завтра. У своїй роботі вони керувались правилом: «У туриста є потреби, які виражаються через бажання. Маркетинг не може формувати бажання, він мусить опиратися на існуючі потреби»[1]. Якщо першим кроком в маркетингу є максимально наблизитись до споживача, до другим – це усвідомити те, що зрозуміти потреби туриста спираючись лише на інтуїцію неможливо, зробити це можливо лише за допомогою науки. Слід відмітити, що одним із факторів, який впливає на формування стратегій і організацію маркетингу в Японії є двоякий характер конкуренції на туристичному ринку. З однієї сторони, японські туркомпанії ведуть жорстку конкурентну боротьбу між собою, проте паралельно існує тісна співпраця між ними, з метою вирішення проблем галузі і ефективного позиціювання японського турпродукту на закордонних ринках. Підводячи підсумки, можемо зазначити, що на сьогоднішній день японський маркетинг є досить ефективний, тому українським підприємцям необхідно апробовувати дану модель на ринку туристичних послуг.
Список використаної літератури: 1. Левитас А. Маркетинг в трудне времена // Журнал «Маркетинг PRO» - 2009.-№11 – С. 6-8 2. www.management.com.ua
|
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
|
|
|