|
|
|
ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ ВИКОРИСТАННЯ ПЛАТІЖНИХ КАРТОК В УКРАЇНІ
|
06.12.2011 18:15 |
Автор: Александров Вадим Трохимович, кандидат технічних наук, доцент кафедри фінансів Сумського державного університету; Хижняк Світлана Олександрівна, студентка факультету економіки та менеджменту Сумського державного університету
|
[Секція 5. Банківська справа. Фінанси, грошовий обіг та кредит;] |
Сучасний розвиток ринку фінансових послуг, що надаються банками, характеризується широким розвитком та використанням платіжних карток. Платіжна картка – спеціальний платіжний засіб у вигляді емітованої в установленому законодавством порядку пластикової чи іншого виду картки, що використовується для ініціювання переказу грошей з рахунку платника або з відповідного рахунку банку з метою оплати вартості товарів і послуг, перерахування грошей зі своїх рахунків на рахунки інших осіб, отримання грошей у готівковій формі в касах банків, фінансових установ, пунктах обміну іноземної валюти уповноважених банків та через банківські автомати, а також здійснення інших операцій, передбачених відповідним договором. Порівняно з 2009 роком кількість операцій із застосуванням платіжних карток, емітованих українськими банками, за 2010 рік збільшилася на 102 млн. шт. (17%) і становила 692,6 млн. шт. [3]. Платіжні картки на ринку фінансових послуг мають ряд переваг та недоліків. Серед основних переваг це: – зменшення кількості операцій підприємств з готівковими грошовими коштами в касі; – захист грошей – якщо платіжна картка втрачена/украдена, то це ще не означає втрату грошових коштів; – картковий рахунок може бути відкритий в національній, іноземній та інших валютах; – можливість здійснювати операції цілодобово; – можливість зняти з картки необхідну суму грошей в банкоматах майже в будь-якій точці світу. Але поряд з перевагами використання платіжних карток варто виділити й їх негативні сторони, а саме: – цей вид фінансових послуг знаходиться на стадії розвитку, тому використання карток можливе лише у великих населених пунктах; – деякі види карток можуть обслуговуватися лише в окремих банкоматах; – вплив на картки негативних факторів (перепад температури, вологість, прямі сонячні промені та ін..); – додаткові витрати якщо власник забув або втратив ПІН-код; – можливість використання картрахунку іншими особами: хакерами, шахраями, зловмисниками та ін.; – затримки зі здійсненням карткових операцій у випадках кризи банківської системи або проблем у конкретному банку. Безготівкові розрахунки з використанням банківських платіжних карток завоювали широке визнання майже у всіх країнах світу. Як показують дослідження [1, 2, 3] вищенаведені недоліки фінансових послуг у сфері платіжних карток будуть подолані в найближчому майбутньому. Їх стрімкий розвиток, проникнення у різні суспільні сфери засвідчують доцільність, безпечність та високу ефективність новітніх технологій у сфері фінансових послуг банків.
Список використаної літератури: 1. Корнєєв В.В., Бадзим О.О. Фінансові послуги на ринку платіжних карток/Актуальні проблеми економіки. – 2010, №4. с 97-101. 2. Левицька Т.В., Камець О.М., Живко В.В. Особливості використання сучасних інформаційних технологій і платіжних пластикових карток у банківській системі/Актуальні проблеми економіки. – 2009, №10. с 233-238. 3. Харченко В.О. Підсумки діяльності банків України на ринку платіжних карток у 2010 році/Вісник НБУ. – 2011, №4. с 7-11.
E-mаil: vaddi@ukr.net |
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
|
|
|